Ezt fel lehet írni táblázatba? (Kémia)


Egy hidrogénből, nitrogénből és oxigénből álló gázelegy oxigéngázra vonatkoztatott sűrűsége 0,75. Ha az elegyet felrobbantjuk majd gyorsan lehűtjük (eközben ammónia gyakorlatilag nem keletkezik) és a folyékony terméket eltávolítjuk, a maradék gázelegy oxigénre vonatkoztatott sűrűsége 0,91 lesz. Számítsuk ki a gázelegy V/V%-os összetételét!


Ezt fel lehet írni kiindulás, átalakulás, egyensúlyos táblázatba? Kérem valaki segítsen, sokat jelentene, mert nagyon idegesít, hogy ezt nem értem. Eddigieket táblázatba írtam fel, vagy itt több táblázatot kéne felírnom. Pl. a CO-O2 gázelegy elégetésekor könnyen fel tudtam írni egyenletet, mert ugye csakannyit írok fel, hogy 2CO+O2=2CO2,tehát be tudom írni táblázatba. De az előzővel több egyenletem lesz, nem?



2016. aug. 30. 21:31
 1/4 anonim ***** válasza:
30%
Nem, ez biztos hogy nem egyensúlyi típusú feladat, szóval nem kell táblázatot sem rajzolni és nem is lehet. Viszont, oka van annak hogy miért nem érted ezt a feladatot, mégpedig hogy lehetetlen megoldani. Túl sok mindent nem tudunk. Sorolnám a problémákat: a nitrogén és az oxigén NO-t vagy NO2-t képez egymással, esetleg mindkettőt? Az oxigén mennyisége sztöchiometrikus a többire nézve (azaz elfogy-e vagy marad belőle)? Ugyanez hidrogénre? Ha marad akkor honnan tudom hogy melyikből marad? Ha nem marad akkor honnan kéne megállapítanom hogy nem marad? Túl sok a feltételezés, ezeket az eseteket mind végig kéne próbálgatni ha megoldást akarunk kapni, de mivel mindegyik egy külön feladat, és lenne vagy 10 ilyen külön eset, ezért biztosan állíthatjuk hogy nem ezt várják tőlünk a feladat szerzői, hanem egyszerűen el van rontva a szöveg.
2016. aug. 30. 23:14
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A nitrogént vedd inertnek.

Így a reakcióelegy mindössze a vízképződés

2 H2 + O2 = 2 H2O


eredeti összetétel mólszámokkal xH2 ; yO2 ; zN2

reakció után elreagál n mól anyag : (x-2n)H2 ; (y-n)O2 ; zN2 ( a vizet eltávolítottuk)


az első gázelegyre is felírsz egy sűrűség egyenletet, majd a másodikra. Van két egyenlet és két ismeretlen, a többi már csak matek...


az z legyen pl 100, hogy ne zavarjon ( vagy 1 , tök mindegy)


ha nem megy, írj segítek még

2016. aug. 31. 18:45
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

menjünk tovább...


gázoknál a sűrűség azonos állapotban, csak a molekulatömegtől függ, tehát azzal számolunk.


a reakció nem egyensúlyi, tehát maradéktalanul lejátszódik, tehát valamelyik reagens nem maradhat.

ha minkét reagens elfogy akkor a sűrűség pont a nitrogéné lenne ami ami az oxigén sűrűségének 87,5% -a ( 28/32*100) , ezért hidrogén sem maradhat, mert akkor még kisebb lenne a sűrűség. Tehát a hidrogén fogy el.


A reakció után a gázelegy összetétele: v mól O2 és z mól N2

tömege : v*32 + z* 28

1 adag : v+z =1

akkor 1 adag tömege : 0,91*32

egyenlet 1: v + z = 1

egyenlet 2 : v*32 + z* 28 = 0,91*32


megoldás: v= 0,28 , z= 0,72


mivel visszafelé haladunk, ezért most kell hozzáadni a keletkezett víz összetevőt.

x mól vízhez kellett 2x hidrogén és x oxigén, és az elegy tömege is több volt, tehát már nem 1 azaz az arányhoz osztani kell a mólok számával


(2*x*2+(x+v)*32+28*z)/(3*x+v+z) =0.75*32


az x=0,14


eredeti gázelegy összetétele:

2*0,14= 0,28 Hidrogén

0,28 + 0,14 = 0,42 Oxigén

0,72 Nitrogén


összesen n = (2x)+(v+x)+(z) = 1,42666


2x/n = 0,2 H2

(v+x)/n = 0,3 O2

z/n = 0,5 N2


ideális gázoknál ez egyben V/V% is


20% H2

30% O2

50% N2

2016. aug. 31. 21:04
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :))
2016. aug. 31. 21:16