Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » KOMBINATORIKA! A polcon 8...

KOMBINATORIKA! A polcon 8 könyv van. Ebből van egy 3 kötetes sorozat. Hányféleképpen lehet a könyveket a polcra rakni, ha a sorozat darabjainak nem feltétlen kell egymás mellett lenniük, de sorban kell legyenek?

Figyelt kérdés

Ne haragudjatok, hogy ezt a házifeladatot felraktam ide, de ez a mateknak pont egy olyan része ez, amihez kicsit sem konyítok. :'(

Nagyooon szépen köszönöm a válaszokat előre is!!!!!



2016. szept. 3. 15:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Hát már rég tanultam ezt, de szerintem valahogy így kellene:

Vegyük először az összes lehetőséget, ahogyan sorba lehet rakni a könyveket, majd vonjuk ki ebből azokat az eseteket, amelyek nem teljesítik a feltételt:

8*7*6*5*4*3*2*1 (összes lehetőség)

-

2*7*6*5*4*3*2*1 (ha az első helyre a kötet 2/3 részét tesszük, akkor az utána lévő lehetőségek biztosan rosszak, mivel akár a 2 vagy 3 kötet van elől az már rossz, ezért kell a kétszeresét venni)

-

3*6*5*4*3*2*1 (a továbbiakban ugyan ez a metódus, azzal kiegészítve, hogy itt már figyelni kell arra, hogy tegyük fel, hogy a 1 kötet van legelöl, de utána a 3 jön, ezért itt már a háromszorosát kell kivonni)

-

3*5*4*3*2*1

-

3*4*3*2*1

-

3*3*2*1

-

3*2*1

-

3*1


Kivonod az összeset, és meg lesz az eredmény. Én így oldanám meg.

2016. szept. 3. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Magyarázat nem a legtutibb, szólj ha nem világos, vagy szóljon más ha téves a megoldásom.
2016. szept. 3. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Fibonacci ***** válasza:
78%
Szerintem: 8!/3! = 6720
2016. szept. 3. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a 8!/3! egy kicsit egyszerűbb megoldás.


Magyarázat: 8!-féleképpen pakolható egymás mellé 8 könyv minden megkötés nélkül.


Most vegyünk egy konkrét esetet: a könyvek: A, B, C, D, E, 1, 2, 3 (utóbbi három a kötetszám). Ha ABC-sorrendbe rakjuk a könyveket, ezt kapjuk: ABCDE123. Ha az első 5 könyv helye fix, akkor az utolsó 3-at 3!=6-féleképpen tudjuk egymás mellé rakni, ezek közül nem nehéz kitalálni, hogy csak 1 lesz, ami minden igényt kielégít. Arra sem nehéz rájönni, hogyha a betűs könyveket fixen lerakjuk akárhogy, akkor a maradék három könyvet ugyanúgy 6 módon rakhatjuk, amikből 1 lesz jó. Emiatt az összes eset hatoda lesz csak jó elrendezés, ezért lesz a végeredmény 8!/6.


Hogy az első válasz jó-e, az abból derül ki, hogy végigszámolva azonos esetszámot kapunk vagy sem.

2016. szept. 3. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Rettenetesen aranyosak vagytok!!! Köszönöm szépen!! Ment a zöld mindenkinek :)
2016. szept. 3. 21:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!