Segítséget kérnék egy matek feladatban!?


Az aranyötvözet tisztaságát karátban mérik. A karát azt mutatja meg, hogy az ötvözet hány huszonnegyed része az arany. Például ha egy aranyötvözet 17 karátos, akkor tömegének 17/24 része az arany a többi pedig különféle ötvöző anyag. Egy ékszerész 60 grammos 20 karátos nyakláncot szeretne készíteni, melyhez 17 és 22 karátos aranyot tud felhasználni.


a. Mennyi aranyat kell vennie az egyes fajtákból a nyaklánc elkészítéséhez?


b. A 17 karátos arany grammját a kereskedő 7500 Ft-ért, a 22 karátosét pedig 10 000 Ft-ért tudta beszerezni.Mennyiért kell eladnia a nyakláncot, ha azt szeretné, hogy azon 25%-os haszna legyen?


Az esetleges levezetést és megoldast nagyon megköszönném!


2016. szept. 4. 19:52
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

a, két egyenleted van:


1. összsúlyra vonatkozó:

x + y = 60

ahol x a 17 karátos, y a 22 karátos arany súlya, és 60 grammosnak kell lennie


2. a tiszta aranyra vonatkozó:

17/24 * x + 22/24 * y = 20/24 * 60

vagyis a 17 karátos x grammjának a 17/24-ed aránya a tiszta arany, ehhez hozzáadjuk a 22 karátos tiszta aranyát és ennek egyenlőnek kell lennie a nyaklánc teljes súlyának 20 karátos tiszta aranyával (azaz 20/24-ed szorozva a 60-al)


ez így két ismeretlen, két egyenlet, ki lehet számolni


b.,

az előzőekben kiszámolt x és y értékéből meghatározható mennyiért kell eladnia a nyakláncot:

( 7500*x + 10000*y ) * 1.25

2016. szept. 4. 20:18
 2/2 anonim ***** válasza:

x = 24, y = 36


(7500 * 24 + 36 * 10000) * 1.25 = 675000

2016. szept. 4. 20:24