Sorozatos bizonyítás, hogyan?


Vegyük azt a sorozatot, melynek n-edik eleme az an, ami sqrt(n)-hez legközelebbi EGÉSZ szám. Számoljuk ki a szum(k=1-től 2016-ig) [ak] összeget.


Az világos hogy a darabszámok / csoportok 2n szerint fognak növekedni, de hogy hozom össze őket a szummázásnál?



2016. szept. 26. 19:30
 1/6 dq ***** válasza:

> Az világos hogy a darabszámok / csoportok 2n szerint fognak növekedni, de hogy hozom össze őket a szummázásnál?


Pont így. Hány darab mekkora számod van. 2n darab n méretű számod van, akkor

> sum 2n*n

amit keresel.

2016. szept. 26. 20:05
 2/6 bongolo ***** válasza:

Van egy ismert képlet, biztos ezt keresed:

 m

 Σ   n²   =   m(m+1)(2m+1)/6

n=1

Ennek a duplájával m=44-ig lehet elmenni, 44.5² = 1980.25. A maradék 36 számot már külön kell hozzáadni.

2016. szept. 26. 22:21
 3/6 vurugya béla ***** válasza:

A válaszom: 30990

Az okoskodás és számolás megvan, de elég bonyi, csak röviden írom le:

A gyök(n) kerekített értéke xˇ2-x+1-től x^2+x-ig mindig x lesz. (nem nehéz belátni)

Ekkor ezt kell kiszámolni:

1+1+2+2+2+2+3+3+3+3+3+3+4+4+4+4+4+4+4+4+...

azaz 2*1 + 4*2 + 6*3 + ... + 88*44 + (36*45)

Ugyanis a szabályos rész csak 44*45-ig tart, azaz 1981-ig, onnantól 36 darab 45-ös következik - ezt írtam zárójelbe a végén.

Az összeg elejéből ki kell emelni 2-t, azaz 2*(1^2+2^2+....+44^2) lesz, ami zárt alakban:

(44*(44+1)*(2*44+1))/6, ami 29370

Ehhez jön még az említett 36*45= 1620.


Eredmény: 30990

2016. szept. 27. 00:06
 4/6 vurugya béla ***** válasza:

elírtam egy részt, helyesen:


"a szabályos rész csak 44*45-ig tart, azaz 1980-ig,"

2016. szept. 27. 00:08
 5/6 vurugya béla ***** válasza:

Na, figyelmetlen voltam... Tehát újra:


A gyök(n) kerekített értéke xˇ2-x+1-től x^2+x-ig mindig x lesz. (nem nehéz belátni)

Ekkor ezt kell kiszámolni:

1+1+2+2+2+2+3+3+3+3+3+3+4+4+4+4+4+4+4+4+...

azaz 2*1 + 4*2 + 6*3 + ... + 88*44 + (36*45)

Ugyanis a szabályos rész csak 44*45-ig tart, azaz 1980-ig, onnantól 36 darab 45-ös következik - ezt írtam zárójelbe a végén.

Az összeg elejéből ki kell emelni 2-t, azaz

2*(1^2+2^2+....+44^2) lesz, ami zárt alakban:

2*(44*(44+1)*(2*44+1))/6, ami 58740

Ehhez jön még az említett 36*45= 1620.


Eredmény: 60360

2016. szept. 27. 00:11
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm!:)
2016. szept. 27. 06:49