A kör adott pontjara huzott erintoje?


Szamitsuk ki a K (3;-2) kozeppontu kor sugarat, ha tudjuk, hogy erinti:

A, az x tengelyt (megoldasa: 2, nem jott ki)

B, az y tengelyt. (megoldasa 3, nem.jott ki)

C, a 3x-4y=6 egyenletu egyenest( megoldasa: 11/5nem jott ki)


Adjuk meg az erintesi pont koorditanatait egyes esetekben. (Ez ha jol szamoltam, x=2, y=-1/2, de nem vagyok benne biztos)


Mar tobb oraja probalkozok vele de egyszeruen sehogy se jon ki.


2016. okt. 2. 10:36
 1/6 A kérdező kommentje:

Itt a probalkozasom, nehogy azt higyjetek a levegobe bestelek. Csak a c-vel tudtam kezdeni vmit:


E: 3x-4=6

(X-3)2 + (y+2)2=r2 -> x=6+4y

Oket egyenletrendszerbe irtam fel.


(3*6+4y-3)2 + (y+2)2= r2

(4y-15)2 + (y+2)2=r2

4y2-2*4y*15+225+y2-4y+4=r2

8y-120y+225+y2-4y+4=r2

9y2-124y+20=r2


KE?

Ve (3,-4) -> nke (4,3) K(3,-2)


4x+3=12 /-6

Ke: 4x+3=6


E: 3×-4=6 /*4

4x+3y=6 / *3

Ezeket is egyenletrendszerbe irtam fel.


12x-16y=24

12x+9y=18 kivontam oket


-25y=6 (:-25)

Y= -0.24


Behelyettesitettem.


3x-4*-0,24=6

3x+0.96=6

3x=5.04

X= 1.68


9y2-124y+20=r2

-124y+20=r2

20=r2


De ezek.nem jok :S

2016. okt. 2. 10:55
 2/6 anonim ***** válasza:

Mind a három feladat hasonló, tudni kell hozzájuk egy fontos összefüggést az érintő és az érintési pontba húzott sugár kapcsolatáról: mindig merőlegesek egymásra. Tehát mind a három feladat esetén azt kell csinálni, hogy a K(3;-2) pontból merőlegest bocsájtunk az éppen tárgyalt alakzatra, ekkor a merőleges és az alakzat metszéspontja lesz az érintési pont. Ezután vesszük az érintési pont és a K pont távolságát, és ez lesz a sugár.


A:


A feladat egy K(3;-2) ponton átmenő, az x tengelyre merőleges egyenes egyenletének felírása. Ehhez kell egy vektor, ami vagy merőleges, vagy párhuzamos az x tengellyel. Mivel nekünk merőleges kell, vegyük a v(0;1) vektort, ez lesz az irányvektor az egyeneshez. Ebből már felírható az irányvektoros egyenlet:


v2 * x - v1 * y = v2 * x0 - v1 * y0

ez jelen esetben

1 * x - 0 * y = 1 * 3 - 0 * (-2) azaz

x = 3


Ekkor a metszéspont a következő egyenletrendszerből számolható:


x = 3 (ez az x tengelyre merőleges egyenes egyenlete)

y = 0 (ez az x tengely egyenlete)


Ebből meg is kaptuk, hogy az érintési pont P(3;0), így a KP szakasz:


gyök((3 - 3)^2 + (0 - (-2))^2) = gyök(4) = 2


Így a keresett sugár 2 egység hosszú.


B:


A feladat egy K(3;-2) ponton átmenő, az y tengelyre merőleges egyenes egyenletének felírása. Ehhez kell egy vektor, ami vagy merőleges, vagy párhuzamos az y tengellyel. Mivel nekünk merőleges kell, vegyük a w(1;0) vektort, ez lesz az irányvektor az egyeneshez. Ebből már felírható az irányvektoros egyenlet:


w2 * x - w1 * y = w2 * x0 - w1 * y0

ez jelen esetben

0 * x - 1 * y = 0 * 3 - 1 * (-2) azaz

-y = 2

y = -2


Ekkor a metszéspont a következő egyenletrendszerből számolható:


x = 0 (ez az y tengely egyenlete)

y = -2 (ez az y tengelyre merőleges egyenes egyenlete)


Ebből meg is kaptuk, hogy az érintési pont Q(0;-2), így a KQ szakasz:


gyök((0 - 3)^2 + (-2 - (-2))^2) = gyök(9) = 3


Így a keresett sugár 3 egység hosszú.


C:


A feladat egy K(3;-2) ponton átmenő, a 3 * x - 4 * y = 6 egyenletű egyenesre merőleges egyenes egyenletének felírása. Ehhez kell egy vektor, ami vagy merőleges, vagy párhuzamos az adott egyenessel. Olvassuk le az adott egyenes irányvektorát: n(4;3). Ebből már felírható a normálvektoros egyenlet:


n1 * x + n2 * y = n1 * x0 + n2 * y0

ez jelen esetben

4 * x + 3 * y = 4 * 3 + 3 * (-2) azaz

4 * x + 3 * y = 12 + (-6)

4 * x + 3 * y = 6


Ekkor a metszéspont a következő egyenletrendszerből számolható:


4 * x + 3 * y = 6 (ez az adott egyenesre merőleges egyenes egyenlete)

3 * x - 4 * y = 6 (ez az adott egyenes egyenlete)


Az első egyenletből kifejezzük y-t:


3 * y = 6 - 4 * x

y = 2 - (4/3) * x


Ezt beírjuk a második egyenletbe:


3 * x - 4 * (2 - (4/3) * x) = 6

3 * x - 8 + (16/3) * x = 6

(25/3) * x = 14

25 * x = 42

x = 42/25


Ebből y = 2 - (4/3) * (42/25) = -(6/25)


Ebből meg is kaptuk, hogy az érintési pont M(42/25;-(6/25)), így a KM szakasz:


gyök(((42/25) - 3)^2 + (-(6/25) - (-2))^2) = gyök(121/25) = 11/5


Így a keresett sugár 11/5 egység hosszú.


A feladatok elvégzése során az érintési pontokat is kiszámoltuk (P,Q,M).

2016. okt. 2. 13:28
 3/6 A kérdező kommentje:

Ment a zold kez nagyon koszi !!

De ez az egyenlet honnan van? Suliba nem tanultunk ilyet :(

2016. okt. 2. 14:57
 4/6 A kérdező kommentje:
Erre gondolok: Ax+By=Ax0+By0. Ez lenne amit te leirtal?
2016. okt. 2. 15:55
 5/6 anonim ***** válasza:

Igen, valóban, az A * x + B * y = A * x0 + B * y0 alakú egyenlet a P(x0;y0) koordinátájú, n(A;B) vektorra merőleges egyenes egyenlete, ez szerepel a C feladat megoldásomban. Ezt én normálvektoros egyenletnek szoktam mondani, mert a merőleges vektor normálvektor.


A másik, a v2 * x - v1 * y = v2 * x0 - v1 * y0 alakú az irányvektoros, ezt akkor szoktam, ha párhuzamos a v(v1;v2) vektor a keresett egyenessel, azaz irányvektor. Ez tulajdonképpen ugyanaz, mint a normálvektoros, csak az előjelezés itt úgy van, hogy már nem kell neked 90°-ot fordítani a vektoron, mert ugye ha v(v1;v2) párhuzamos egy egyenessel, akkor u(v2;-v1) merőleges rá, és lényegében ennek az u vektornak a normálvektoros egyenlete a v vektor irányvektoros egyenlete.

2016. okt. 3. 14:33
 6/6 anonim ***** válasza:
* a P(x0;y0) koordinátájú ponton áthaladó
2016. okt. 3. 14:34