Kémia! Valaki segítene?

Figyelt kérdés

A szerves kémiát vesszük, és a szénhidrogéneket.

Holnap dogát írunk (beteg voltam), de 2 órája ülök felette, nem megy, nem értem.

Mik ezek a "4butil 3 metil heptán"? 2,4 dimetil hexán?

Előttem van a rajza is, de nem tudom, hogy mi alapján rajzolom ezeket le meg hogy a rajzok hogy jöttek ki?

Nagyon hálás lennék, ha segítene valaki, mellesleg azonnal felpontoznám.

Fontos, és előre is nagyon köszönöm annak aki segít :)



2016. okt. 5. 18:58
 1/2 E1992 ***** válasza:

Először is, ha látod a rajzot,akkor meg kell keresni a leghoszabb szénláncot. A 4butil 3metil heptan esetében ez 7 szenatomot jelent. Mivel a heptan ugye 7 szenatomos telített szénhidrogén. A 4. szénatomhoz egy butil csoport (C4H9kapjákki is lehet rajzolni a szenatomokat a hidrogénekkel), a 3. szénatomhoz pedig egy metil csoport (CH3) kapcsolódik. Mindig úgy kell megszamozni a főláncot, hogy a hozzá kapcsolódó oldallancok a lehető legkisebb számot kapják.

A 2.4 dimetil hexán esetén a főlánc 6 szenatomos. A 2. és 4. szenatomhoz egy-egy metilcsoport kapcsolódik. Azert van az elnevezésnél a di szócska, mert összesen 2 metilcsoport kapcsolódik a főlánchoz.

Írj, ha vmi nem érthető.

2016. okt. 5. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A szabályos nomenklautúra szerinti elnevezéseket bizony meg kell tanulni, de ha átgondolod akkor abszolút logikus a felépülése. Vegyük példaként az általad leírt '2,4-dimetilhexán'-t.


2,4-dimetilhexán

~hexán, mert az alap szénlánc 6 szénatomból áll, ehhez kapcsolódnak az oldalláncok (atomcsoportok).

Alkánról - telített szénhidrogénről - beszélünk, ezért -án végződésről beszélünk, ezeket a neveket meg kell tanulni az 1-10 szénatomot tartalmazókat. Ehhez pedig a kellő hidrogénatomok számát az alkánok általános képletéből kapod meg: CnH2n+2. Homológ sor jellemzi őket ugye, mindig egy metiléncsoporttal bővül a szénhidrogénünk.. Gyakorlatilag ez úgy jön ki, hogy csak metiléncsoportok (-CH₂-) kapcsolódnak egymáshoz a szénláncon belül, míg a két szélén metilcsoportok (-CH₃) állnak. Így pedig már magyarázható a képletben a +2-es tag. NADE elkanyarodtunk.. :D Ez az alap szénlánc, ami MINDIG a leghosszabb a molekulában, minél több szénatomból jobb ha felépül!

~dimetil - di előtag kettőt jelent, magyarul 2 metilcsoport kapcsolódik az alap szénlánchoz

~2,4-dimetil - a számok pedig az alap szénláncban a kapcsolódási helyet adják meg; jelen esetben a 2. és 4. szénatomon.


Namármost az alap szénlánc számozása logikusan általánosan balról jobbra haladva épül ki. Igenám, de ha elágazásokkal van dolgunk, akkor arról az oldalról kezdünk, ahol kevesebb az elágazás és rövidebb, mivel akkor a számozásnál a másik végén a hosszabb rész marad --> ergó nagyobb lesz az alap szénláncunk!


Tehát a '2,4-dimetilhexán' értelmezésekor megállapíthatjuk, hogy az

~alap szénlánc 6 szénatomból áll (mert hexán)

~2 metilcsoportot tartalmaz (mert DI)

~2. és 4. szénatomhoz kell kapcsolódnia ezeknek az elágazást "előidéző" csoportoknak :D


Egyébiránt most jön a HIBA: ugyanis azért nem a '4-butil-3-metilheptán' jellemzésébe kezdtem bele, mert helytelen a molekula elnevezése!

Ha megpróbálod lerajzolni, akkor rajzolsz egy sorba 7 szénatomot (mert heptán); valamint elágazásként a metil- és butilcsoportot. DE a butilcsoport 4 szénatomból áll, míg ha a 4. szénatomnál kapcsolódik ez az alap szénlánchoz, akkor teljesen kedvező a számozást a helytelen elnevezés fele vinni (butilcsoport felé) --> +4 szénatomot kapunk a meglévő 4-hez; míg jelen esetben csak 3 szénatomot csapunk az alaplánchoz - NEM, ez lesz az elágazási pont: propilcsoportot kell a 4. szénatomhoz kapcsolnunk és így a heptánból oktán lesz.


Lehet kicsit bonyin lett megfogalmazva, de próbáld lerajzolni és rájössz, hogy mi a hiba. Tehát itt a névbe a helyes elnevezés a '3-metil-4-propiloktán' lesz.

[Ugye betűrendbe iktatjuk a névbe a kapcsolódó atomcsoportokat! tehát megfordul a sorrend]

Ha gondolod és vizuális vagy, akkor pár példát írsz segítek a lerajzolásba és képbe átküldöm :)


Remélem segíthettem, nagyon fontos hogy megértsd ezeket és ne csak bemagold!! :)

2016. okt. 5. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!