Ezt a mértani sorozatot hogy kell megoldani?


a1+a2+a3+a4=15

a2+a3+a4+a5=30



2016. okt. 10. 18:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Felírod a1*q^n alakban a tagokat:


(a1)+(a1*q)+(a1*q^2)+(a1*q^3)=15

(a1*q)+(a1*q^2)+(a1*q^3)+(a1*q^4)=30


Kiemelünk a1-et mindkét egyenletből, a másodikból q-t is:


a1*(1+q+q^2+q^3)=15

a1*q*(1+q+q^2+q^3)=30


Ezután osszuk el egymással a két egyenletet, érdemes a másodikat az elsővel:


q=2, a többi remélhetőleg innen menni fog.

2016. okt. 10. 20:11
 2/3 anonim ***** válasza:

a1+a1q+a1q^2+a1q^3=15

a1q+a1q^2+a1q^3+a1q^4=30


a1(1+q+q^2+q^3)=15

a1q(1+q+q^2+q^3)=30 /a1(1+q+q^2+q^3)=15


q=2

a1=1

2016. okt. 10. 20:15
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :D
2016. okt. 13. 20:40