Sziasztok, az alábbi két egyenletet nem tudom megoldani. Leírná nekem valaki lépésről lépésre? Köszönöm.

4^x - 16*2^x = 512

27^x - 3^(3x+1) + 54 = 0


2016. okt. 20. 00:06
 1/2 anonim ***** válasza:
50%

Átírjuk az első tagot a hatványozás azonosságainak segítségével:


4^x=(2^2)^x=(2^x)^2, tehát az egyenlet:


(2^x)^2-16*2^x-512=0


Legyen a jobb áttekinthetőség kedvéért 2^x=z, ekkor


z^2-16z-512=0


Ez egy másodfokú egyenlet z-re, amit meg tudunk oldani;


z1=32, z2=-16. Mivel eredetileg z=2^x volt, ezért


2^x=32, ennek a tanultak alapján x=5 a megoldása

2^x=-16, mivel pozitív alapú hatvány minden kitevője pozitív, ezért -16 nem lehet, tehát ennek nincs (valós) megoldása.


A másodikat ugyanerre kell alakítani:


(3^x)^3-3*(3^x)^3+54=0, legyen (3^x)^3=z, ekkor


z-3z+54=0

54=2z

z=27, visszaírjuk:

3^x=27 -> x=3


Ha valami nem világos, kérdezz!

2016. okt. 20. 01:08
 2/2 anonim ***** válasza:
s azért baszaríntsuk oda,hogy egyértelmű a hozzárendelés :)
2016. okt. 20. 01:56