Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Meg lehet szerkeszteni egyérte...

Meg lehet szerkeszteni egyértelműen ezt a háromszöget?

Figyelt kérdés
Egyik oldala a=4,2 cm, másik oldal b=9,2 cm, a közös csúcsukhoz tartozó súlyvonal pedig sc=6 cm. Nem a számok szerinti megszerkesztés érdekel, csak az, hogy ha csupán ennyi információnk van, meg lehet-e szerkeszteni egyértelműen, és ha igen, hogyan.
2010. ápr. 26. 19:33
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
a csúcsnál lévő szöget tudni kéne hozzá szeritem
2010. ápr. 26. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:

Szerintem meg lehet.


Húzol egy vonalat, az lesz a C oldal. Arra merőlegesen lesz az sc (6). Na mármost a körződdel leméred az A oldal hosszát, belebököd az Sc tetejére és ahol metszi a c oldalt, ott máris meg lesz az a pont, amivel összekötve az Sc tetejét megkapod az A oldalt. És ugyanígy jársz el a b-nél. Ha túl messzire ér a körző, akkor csak meghosszabbítod a C oldalt.


De most se körző, se vonalzó nincs nálam, hogy leteszteljem, működik-e :D

2010. ápr. 26. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:
És valóban. Hát én ilyenre nem gondoltam :) Köszi a segítséget!
2010. ápr. 26. 20:18
 4/22 A kérdező kommentje:
Mégsem... Te magasságot mondasz (az merőleges az oldalra), nekem súlyvonal van megadva :)
2010. ápr. 26. 20:26
 5/22 anonim ***** válasza:
Már bocs de ez a megoldás úgy szar ahogy van. Egy súlyvonalnak nem kötelező merőlegesnek lennie a szemközti oldalra. A súlyvonalnak a szemközti oldal felezőpontjába kell mennie.
2010. ápr. 26. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
Egy pontot kijelölsz. Ebből szerkesztesz három kört, 4.2, 6 és 9.2 cm sugarakkal. Lényeg: Olyan egyenes kell a külső és a belső kör egy-egy tetszőleges pontja között, aminek pont a felezőpontja a középső körre esik. Hogy éred ezt el? Beszúrod a körződet a középső körbe, és elmetszed a másik kettőt tetszőleges hosszal. Na ilyen tetszőleges hossz konkrétan végtelen darab van (szóval nem egyértelmű a megadás), persze lesz rá egy minimum és maximum érték, de azok kiszámítása nem feladat, bár úgy érdekesebb lenne.
2010. ápr. 26. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
akkor lehetne megszerkeszteni ha derékszögű háromszög lenne, de így hogy csak 2 oldal van nem lehet megszerkeszteni
2010. ápr. 26. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
De igen meg lehet szerkeszteni, csak nem egyértelmű!
2010. ápr. 26. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim válasza:

c=7,8cm vagy c=8,51cm

Elvileg mindkettő jó. Koszinusz-tétellel, két szélsőértékre kevés koordináta-geometriával. :)

Papír-ceruza, aztán hajrá!

Tehát: Több megoldás létezik.

2010. ápr. 26. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
Egy háromszöget meg lehet szerkeszteni ha legalább három adatot ismerünk róla. Ez tény
2010. ápr. 26. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!