Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell ezeket kiszámítani...

Hogyan kell ezeket kiszámítani? (néhol magasabb szintű valószínűségszámítás) Gyakorlok a zh-mra, de van jópár feladat, amit nem értek.

Figyelt kérdés

Sziasztok! A valószínűségszámítás nem az én tantárgyam... néhány alapdolgot sem értek, ezért vagyok bajban. Felsorolom azokat a feladatokat, amikben nem vagyok biztos, vagy egyáltalán nem értem. Sok ilyen lesz, nem várom el, hogy mindent megoldjatok, de ha valaki esetleg pont tudja a megoldást, és érthetően leírná, az nagy segítség lenne a számomra.


1)Egy szekrényben 20 sapka és 15 sál van. Egymás után, visszatevés nélkül veszek elő 10 ruhadarabot. Mennyi a valószínűsége, hogy a 4. darab sapka?


2)Mennyi annak a valószínűsége, hogy egy héten a lottóban kihúzott öt szám közti páronkénti különbségek mindegyike legalább öt?


3)Bizonyítsuk be, hogy tetszőleges öt eseményre:

P(A ∩ B ∩ C ∩ D ∩ E) ≥ P(A) + P(B) + P(C) + P(D) + P(E) – 4. Általánosítsuk n eseményre!


4)Az ALABAMA szót betűnként szétvágjuk, egy sapkába tesszük, majd visszatevéssel húzunk hétszer. Mennyi annak az esélye, hogy a kialakult szóban mind a négy betű előfordul?


5)Egy dobozban négy különböző pár, azaz összesen nyolc darab fülbevaló van. Anna, Bea, Cili és Dia találomra vesznek maguknak két-két darabot. Mennyi az esélye, hogy legalább egyiküknek összeillő fülbevalók jutnak?


6)Mekkora az esélye, hogy van olyan szám (1 és 90 között), melyet egy éven keresztül (52 húzás) egyszer sem húznak ki az ötöslottóban?


7) P(A | B) = 0.7, P(A | B(komplementer) ) = 0.3, P(B | A) = 0.6, P(A) = ?


8)Kockával háromszor dobva, tekintsük a következő két eseményt: A: a dobások összege legfeljebb 7, B: mindhárom dobás különböző. Számítsuk ki a P(A|B) valószínűséget!


9)Egy kockával 10-szer dobunk. Tekintsük az alábbi eseményeket: A: a dobások között pontosan 6 darab hatos van, B: a dobott számok összege páros. Mennyi lesz P(B | A)? (=> P(B)-t ki tudom számolni, de valahogy a P(B ∩ A)-t nem igazán)


10) gy diák a vizsgán 1/4 valószínőséggel tudja a helyes választ. Amennyiben nem tudja, akkor tippel (1/3 az esélye, hogy jól tippel).Feltéve, hogy helyesen válaszolt, mennyi a valószínűsége, hogy tudta is a helyes választ?


Tudom, soknak tűnhet, de ez csak egy feladatsor volt és 24-26 feladat volt rajta, ezeket nem tudtam. Szóval ha valaki mondana pár hasznos információt, azt nagyon megköszönném. Tényleg nem várom el, hogy bárki is megoldja az összeset.



2016. okt. 27. 11:38
 1/2 dq ***** válasza:

1)

Ezt számolhatod visszatevéssel is.

Vagy: ugyanannyi az esélye, minthogy elsõre sapkát húzol.


Legegyszerûbb úgy nézni, hogy azt mondod hogy nézed az összes lehetséges 35 hosszú húzást (ez 35! különbözõ szó), és megnézed hogy hányad részében van a 4. helyen sapka. Hát pont ugyanannyi részében, kint az 1. helyen sapka. (Ha egymás alá képzeled a szavakat, akkor világos hogy az oszlopok felcserélhetõk)


2. Ennél a típusnál a jó eseteket kell trükkösen összeszámolni.

Talán bijekcióba állítod egy másik halmazzal, mondjuk K=90-16, és a K alatt 5 halmazzal, hogy ha K-ból kiválasztasz 5 számot (mondjuk 1, 3, 10, 30, 34), akkor ezek menjenek a lottójátékban kihúzott 1, 3+4, 10+8, 30+12, 34+16 számokba. Azt kell átgondolnod, hogy bijekcióban állnak a "jó" lottóhúzásokkal, azaz egy jó lottóhúzáshoz tudsz csinálni ilyen K-beli számötöst (hát persze, mindenkibõl levonsz rendre 0,4,8,12,16-ot), és egy K-beli számötösbõl egy jó lottóhúzást.


4) Egy mínusz ( csak ALB, csak ALM, csak LMB szerepel szóban)


7) -> Bayes-tétel, wikipédia


9) Ez talán ugyanaz a valószínûség lesz, mintha azt néznéd, hogy 4 darab 5 oldalú kockával dobsz amelyek az 1-5 értéket veszik fel egyenletesen, és mennyi az esélye, hogy az összeg páros. (Lehet hogy nem. Általában nem érdemes így átalakítani a feladatot, mert nagyon könnyen tévútra viszi az embert)


Valami olyasmit kell meggondolni, hogy ha visszaduzzasztod a 4 nem6-os értékekbõl dobássorozatot egy 10 hosszú eseménnyé (a 6-os dobások hozzávételével (itt egy eseményre úgy gondolunk, mint egy 10 hosszú, 1-6 karakterekbõl álló szó)), akkor a jó esetek (amikor a szumma páros) és az összes esetek (5^4 darab) is ugyanannyiszorosukra nõ.


10) ez már fel lett téve ugyanitt (keress rá)


6) ezt hirtelen nem látom, de szita formula kell rá (meg számolni benne), meghagyom valaki másnak

2016. okt. 27. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Fibonacci ***** válasza:

3) feladat:

[link]

2016. okt. 28. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!