Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matek házi, sehogy se tudom...

Matek házi, sehogy se tudom megcsinálni. Valaki segítene?

Figyelt kérdés
Egy rakomány meghatározott időn belüli elszállításához több egyforma teherautóra van szükség. HA két kocsival kevesebb lenne, akkor a szállítás két órával tovább tartana. Ha viszont 4 autóval több lenne, a szállítást a megszabott időnél két órával hamarabb tudnák elvégezni. Hány teherautó végzi a munkát és mennyi idő alatt kell kész lenniük?
2010. ápr. 28. 17:04
 1/3 anonim válasza:
szerintem még valamilyen adat hiányzik ebből!?
2010. ápr. 28. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
nem hiányzik:)
2010. ápr. 28. 17:25
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Határidőre (azaz T idő alatt) X teherautó végezne.

X-2 teherautóval T+2 óra.

X+4 teherautóval T-2 óra.


Az idő és a teherautók száma közt fordított arányosság áll fenn, mivel kétszer annyi autó fele annyi idő alatt végez. Fordított arányosságnál a tagok szorzata állandó.


Ez azt jelenti, hogy


T*X = (T+2)*(X-2)

és

T*X = (T-2)*(X+4)


Felbontjuk a zárójeleket:



T*X = (T+2)*(X-2)

T*X = T*X-2T+2X-4 / felbontjuk

0 = -2T+2X-4 / mindkét oldalból kivontunk T*X-et


Kifejezzük X-et:


2X = 2T+4

X = T+2


Ugyanezt a másik egyenlettel is:


T*X = (T-2)*(X+4)

T*X = T*X+4T-2X-8

0 = 4T-2X-8


Behelyettesítjük a fenti X-et


0 = 4T-2(T+2)-8


0 = 4T-2T-4-8

0 = 2T-12

T = 6


Visszaszámoljuk X-et:


X = T+2 = 8


Azaz: 8 kocsi 6 óra alatt viszi el a cuccot (48 munkaegység, azaz 1 Kocsi 48 óra alatt végezne, vagy 48 kocsi végezne 1 óra alatt). 6 kocsi 8 óra alatt végez (szintén 6*8=48 munkaegység), 12 kocsi 4 óra alatt végez (12*4=48).

2010. ápr. 28. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!