Vizsgáljunk meg 20 000 kJ-t szolgáltató bioetanolt és benzint! Mind a kettőből 673 g ad ennyi energiát az elégetése során. Számítsuk ki, hogy hány g CO2 távozik a levegőbe! (a benzint oktánnak tekinthetjük)?

9. osztályos biológia versenyfeladat! (csak sajnos még nem tanultunk ilyeneket)

2016. nov. 27. 18:11
 1/2 anonim ***** válasza:

És ha megnyerjük neked a díjat, elpostázod? :)

bioetanol égése: C2H5OH + 3 O2 → 2 CO2 + 3 H2O

oktán égése: 2 C8H18 + 25 O2 → 16 CO2 + 18 H2O


Tehát egy mol bioetanol égésekor 2 mol CO2,

egy mol oktán égésekor 8 mol CO2 szabadul fel.


A bioetanol moláris tömege: 2*12g/mol + 6*1g/mol + 1*16 g/mol = 46 g/mol

Az oktán moláris tömege: 8*12 g/mol + 18*1g/mol = 114 g/mol

A CO2 moláris tömege: 1*12 g/mol + 2*16 g/mol = 44 g/mol

etanolból: 673 g / 46 g/mol = 14.63 molt,

oktánból: 673 g / 114 g/mol = 5.90 molt égetünk el.


A szén-dioxid kibocsájtás eközben:

etanol: 2*14.63 = 29.26 mol CO2 => 29.26 mol * 44 g/mol = 1287.44 g

oktán: 8*5.90 = 47.2 mol CO2 => 47.2 mol * 44 g/mol = 2076.8 g


Nem tudom, ebből mennyit értettél meg. Ha ész nélkül lemásolod, nem biztos, hogy fogsz kapni rá pontot.


Az esetleges hibákért nem vállalok felelősséget.

2016. nov. 27. 18:46
 2/2 A kérdező kommentje:
Feltétlenül elpostázom... :) Egyébként még csak levelezős forduló, nagyon sokat segítettél, köszönöm! Nem így akarok nyerni, de összevont 9-10.-es verseny, és nem tudtam mit csinálni a feladattal, mivel csak 9.-es vagyok... Köszi mégegyszer!!!
2016. nov. 27. 19:37