Istvánka2002 kérdése:

Matematika. Százalék számítás. Valaki segítene?


Két egymás utáni áremelés után egy árú 990 lejbe kerül.Az eredeti ára 750 lej volt, és a második áremelés 10%-os volt.Határozd meg:


a. az első emelés utáni ár?

b. hány százalékos volt az első emelés?

c. hány százalékkal kell csökkenteni a mostani árat ahhoz hogy az eredeti árat kapjuk?



2016. dec. 10. 17:07
 1/1 anonim ***** válasza:

Legelőször az első ár:

990/110(100%+10%)*100=900

A=900


900:750*100= 120, tehát 20%-ot emeltek rajta.


750/990*100= 75,7575~75,76-->100-zal osztott érték: 0,7576

990*0,7576= 750,024(azért nem pontosan a 750-et kapod vissza, mert a tizedestört kerekítve van egy kicsit)

Tehát 100-ból kivonod a 75,76(vagy csak 76)-ot.

2016. dec. 10. 17:30