Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Adott (x0, y0) körüli, alpha...

Adott (x0, y0) körüli, alpha szögű forgatás mátrixa hogy néz ki? A síkon természetesen.

Figyelt kérdés
2017. jan. 7. 18:47
 1/6 bongolo ***** válasza:

Három mátrix szorzata lesz:

- Eltolod a pontot (-x0,-y0)-lal

- Elforgatod

- Visszatolod (x0,y0)-lal

Na most az eltolás nem oldható meg 2 dimenziós vektorokkal, úgynevezett homogén koordinátákat kell használni. Ugye tudod, mi az? Szóval minden pontod (vektorod) 3 dimenziós lesz, a mátrixok is 3x3-asok.


Ha nem ismerősek ezek a dolgok neked, akkor olvasgass mondjuk itt: (Nem állítom, hogy ezek a legjobb linkek, éppen csak ezeket találtam elsőre)

Homogén koordináták: [link]

Transzformációk: [link]

(Az utóbbi térben megy, 4x4-es mátrixokkal, síkban hasonlóak lesznek, csak 3x3-asok.)

2017. jan. 7. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod. Igazából 2 pontot kellene elforgatnom alfa szöggel egy harmadik körül. Igazából ez a 3 pont egy háromszög egy-egy pontja. S ezt a háromszöget szeretném ez egyik csúcsa mentén forgatni.


Ezért gondoltam, hogy egy egyszerű mátrixszorzás és kész is az egész, de akkor mégsem ilyen egyszerű :)


Ilyen feltételekkel van ötleted?

2017. jan. 8. 09:56
 3/6 anonim ***** válasza:

Az egész transzformáció nem adható meg egyetlen mátrixal, mivel az eltolás nem affin leképezés.


Én azt csinálnám, hogy áttérek egy lokális koordinátarendszerre, aminek az origója az a pont, ami körül forgatunk. A forgatás utáni pontokat, ami ugye a lok.koord.rendszerben már ismert, visszatranszformálnám eltolással az eredeti rendszerbe.


Ez az egész úgy fog kinézni, hogy a


forgatás utáni pontok vektora = 2x2 mátrix * egy vektor + eltolási vektor.

2017. jan. 8. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 bongolo ***** válasza:

#3:

"Az egész transzformáció nem adható meg egyetlen mátrixal, mivel az eltolás nem affin leképezés."


Ez így nem igaz, csak így:

"Az egész transzformáció nem adható meg egyetlen 2x2-es mátrixal, mivel az eltolás nem affin leképezés."


Ahogy írtam, homogén koordinátákkal, vagyis még egy plusz dimenzió bevezetésével megadható.


De a kérdezőnek bizonyára nem fontos az, hogy egyetlen mátrix legyen, 3 lépésben is jó, ahogy mindketten írtuk.

2017. jan. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Kedves bongolo, ezt a homogén koordinátás dolgot kifejtenéd egy picit bővebben?


Tehát ha jól értem, akkor legyen egy 2 dimenzióban végrehajtandó transzformációsorozat, amely összességében a 2 D-ben nem affin leképezés. Vagyis olyan másodfokú tenzor, amelyet 2x2-es mátrix reprezentál nem létezik.


Viszont azt állítod, létezik olyan másodfokú tenzor, amelyet 3x3-as mátrix reprezentál, és ez magába foglalja az eredeti, síkban végrehajtandó transzformációknak azokat a részeit is, amelyek nem affin leképezések.


Jól értem?

Ha igen, akkor hogyan lehet előállítani ezt a tenzort, amit 3x3-as mátrix reprezentál. Másodfokú lesz -e a tenzor?


Vajon ez a módszer kiterjeszthető -e n dimezis nem affin transzformációkra, ahol valamilyen m>n rendű mátrixal lehetne előállítani az eredeti leképezés esetét?


Mire "hat" ilyenkor a tenzor, mint a leképezés operátora?

2017. jan. 9. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 bongolo ***** válasza:

Számítógépes grafikában szokásos módszer ez a homogén koordinátának nevezett dolog. Régen volt már, amikor tanultam, nem is emlékszem, milyen elméletet tanultunk hozzá. A lényeg, hogy plusz egy koordinátát adunk minden vektorhoz, ami egy nem 0 szám, és minden [x, y, a] vektor ugyanazt az [x/a, y/a] pontot jelenti (oszlopvektor persze mind, de itt nehéz olyat írni).

A [dx, dy] vektorral való eltolás mátrixa ez lesz:

[1 0 dx]

[0 1 dy]

[0 0 1]


Az első linken, amit pár napja küldtem, részletesen leírják.

2017. jan. 10. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!