Mekkora úton végez 30J munkát a 25N nagyságú erő egy testen, ha egy félkörív két végpontja között mozdul el és az erő végig a végpontok közötti átmérővel párhuzamos?


A megoldókulcs szerint 1,88m az út, de valahogy nem jön ki. hogy kell kiszámolni?


2017. jan. 12. 16:42
 1/2 G8888 válasza:

Végül is a munka definíció szerint csak a kezdő és a végponttól függ, vagyis teljesen mindegy milyen ív mentén tesszük meg az utat.

Milyen szintű feladat ez, ált. isk., közép isk.?

2017. jan. 12. 17:07
 2/2 dq ***** válasza:

#1-nek igaza van, a mozgás felfogható ún. konzervatív erõtérben haladó mozgásnak is. (mintha egy másik gravitációs térben mozogna)

E szerint a rajta végzett munka F*d (ámérõ) = 30, így s=pi*30/25/2, éppen amit akarunk.


Ez volt a cseles megoldás.


Kiszámítani meg úgy kell, hogy kiintegrálod az erõ és az elmozdulás skalárszorzatát. A sugarat R-rel jelölve:

W = integral phi= -pi/2 to pi/2 R*F*cos(phi) dphi = R*F*2.


Látható hogy ugyanazt adja.


VESZÉLY: nem kontans erõ esetén az elsõ megoldás nem mûködik

2017. jan. 13. 00:22