Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell reakcióegyenletet...

Hogyan kell reakcióegyenletet megoldani?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Már elég sokszor próbálta elmagyarázni tanár úr de nem tudom megérteni, kitünő tanuló vagyok ezért kicsit szégyellem magam emiatt hogy nem tudok reakcióegyenleteket megoldani. Valaki letudná írni lépésről lépésre? 14/f

2017. jan. 12. 22:21
 1/5 anonim ***** válasza:

Pedig ezt élőben könnyebb lenne elmagyarázni azért... Nincs valaki az osztályodban, aki érti, és elmondaná neked?

Amúgy meg gondolom redoxireakcióról van szó, ugye?


De a lényege kb. az, hogy ez egyes elemek oxidációs szám változásával jár, és ez alapján kell kiegyenlíteni az egyenletet.

Először is meg kellene tanulni az oxidációs szám változásának a szabályait, ez gondolom benne van a könyvben, vagy akár a füzetbe is leírtátok.

Erre gondolok, hogy pl.:

-a hidrogén oxidációs száma általában +1, az oxigéné általában -2, a halogéneké általában -1, az első főcsoport elemeié általában +1, a második főcsoport elemeié pedig általában +2, stb... Kivételek is vannak, de nem emlékszem már, hogy hetedikben (nyolcadikban?) ezt mennyire vettük részletesen. Ezeken kívül az ionokét se lenne rossz tudni, pl. az SO4 az -2, az NO2 és NO3 -1, stb... (ez is biztos megvan valahol)


A molekulákat pedig 0-ra kell kihozni, így pl. víznél:

H2O --> a hidrogéné +1, de kettő van belőle, így az +2-nek számít (de ezt nem kell leírni), az oxigéné pedig -2. -2+2=0


Kiegyenlítésnél pedig mindkét oldalon ugyanannyi kell, hogy legyen mindenből, és ezt nem szó szerint értem, hanem így:

ha az egyik oldalon egy bizonyos elemnek -2 az oxidációs száma és 3 db van belőle, a másik oldalon pedig mondjuk -3 az oxidációs száma, akkor azon az oldalon 2 db kell, hogy legyen belőle, hogy egyensúlyban legyenek.


Remélem nagyjából érthető voltam. :D Nyugodtan írj, ha nem világos valami!

2017. jan. 12. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

annyit az előzőhöz hogy elemeknek 0

összetett ionnál az ion töltésével egyezik meg csak felcseréled a számot és az előjelet

H2O2-ben pl -1 az oxigén, hidridekben pl NaH -1 a hidrogén, tehát ők a kivételek a fenti válaszoló által leírt szabály alól

a halogéneknél a fluornak vegyületeiben mindig -1

a többi halogénnek vegyületeiben ált. -1 kivéve ha oxigénhez kapcsolódnak a vegyületben(ez változó, h ilyenkor mennyi)

2017. jan. 13. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Feltételezem, hogy nyolcadikos vagy, és nem oxidációs szám alapján rendeztek, azt az előző leírta. Ha a sima sztöchiometriai rendezéssel van problémád, az tényleg nagyon egyszerű. Mondjuk ammóniát szeretnél szintetizálni. Az ammónia NH3. Kell hozzá nitrogén és hidrogén. Mindketten kétatomos molekulák és gáz halmazállapotúak szobahőmérsékleten.


Tehát, ha ammóniát akarunk csinálni, valahogy így kell nekifogni:


H2 + N2 => NH3


Ezt akarjuk elérni. De ez így önmagában nem jó. Ha összevetjük, a bal oldalon két hidrogénünk van, a jobb oldalon három. Honnan kerül elő a harmadik hidrogén? A jobb oldalon három nitrogén van, a bal oldalon kettő. Elkezdünk gondolkodni rajta, hogy hogyan lehet mind a két oldalon ugyanannyi nitrogén és ugyanannyi hidrogén.


Mivel a bal oldalon két nitrogén van, jobb oldalon az ammóniát szorozzuk be kettővel. Ha az ammóniához csak egy nitrogén kell, nekünk viszont kettő nitrogénünk van, biztos, hogy egy mol nitrogén gázból két mol ammónia fog képződni.


H2 + N2 => 2NH3


Most így néz ki az egyenletünk. Viszont a hidrogének száma még mindig nem stimmel. A bal oldalon kettő van, a jobb oldalon (mivel már 2 mol ammóniáról beszélünk) 6. Ha a kettőből hatot szeretnénk csinálni, beszorozzuk hárommal, és ezzel mind a két oldalon ugyanannyi hidrogén és nitrogén van:


3H2 + N2 => 2NH3


Valahogy így kell az összeset csinálni, csak szorzol és összeadsz, ha meg a bonyolultabb redox rendezés nem megy, fentebb elmagyarázták azt is.

2017. jan. 13. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
A 3. válaszoló írta le azt amit gondoltam:) De köszönöm szépen mivel a jövőben még hasznát vehetem az 1. válaszoló kommentjének. Most úgy érzem egy kicsit jobban értem, de még gyakorolnom kell. Köszönöm szépen!:)
2017. jan. 13. 20:50
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Pár ilyet megcsinálsz, és soha nem jössz majd zavarba tőle, meglátod! :)
2017. jan. 14. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!