Hogyam tudnám felírni ezt a feladatot képlettel?


Sziasztok:)

Meg kell oldanom ezt a feladatot: 84 golyo van az asztalon. Ha a pirosak harmadát fehérre festjük akkor ugyanannyi pirosat kapunk mimt fehéret. Mennyi a pisros és a fehér festés elött?


2017. jan. 17. 18:33
 1/6 A kérdező kommentje:
Egyenlettel*
2017. jan. 17. 18:34
 2/6 anonim ***** válasza:

Csak piros és fehér golyó van. Kettő összege 84

84 = p + f

84 - f = p

Pirosak 1/3át fehérre festeni: nem tudom mennyi az 1/3-a, ezért bevezetek egy új változót

x = p / 3

ilyenkor pirosok száma x-el csökkent

p + x*p = p * (1 - x)

fehérek száma x-el nőtt

f + x*f = f * (1 + x)


ugyanannyi pirosat kapunk mimt fehéret.

f * (1+x) = p * (1-x)

2017. jan. 17. 19:00
 3/6 anonim ***** válasza:

1. egyenlet: (2/3)*p = f + p/3

2p = 3f + p

p = 3f


Ezt behelyettesíted a 2. egyenletbe:

p + f = 84 -> 3f + f = 84

f = 21 -> p=63


Ellenőrzés: (2/3)*63 = 21 + 63/3

Mivel mindkét oldal egyenlő, így a megoldás jó.

2017. jan. 17. 19:01
 4/6 anonim ***** válasza:
Na igen, ez így egyszerűbb. :)
2017. jan. 17. 19:23
 5/6 anonim ***** válasza:
Ráadásul az első gondolatmenet hibás is :S
2017. jan. 17. 19:23
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat és jó látni hogy vannak akik tényleg szívesen segítenek az embernek és nem piszkálódnak:))
2017. jan. 17. 21:20