Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 10. -es fizika, halmazállapot...

10. -es fizika, halmazállapot változások?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Valaki elmagyarázná nekem, hogy hogyan értelmezzük az egyik halmazállapotból másikba alakulást? Nem igazán értem, hogy a folyamatokat kellene jellemezni vagy valami másról van szó? Google-n kerestem de nem találtam konkrét választ. Megköszönném a segítséget!



2017. febr. 8. 19:00
 1/3 anonim ***** válasza:

Tanultátok, hogy egy szilárd testben jó közelítéssel úgy helyezkednek el a molekulák/atomok, mintha golyók rugókkal lennének összekötve. A golyók egyensúlyi állapotuk körül "rezeghetnek". A rugók ellentartanak. Ha növeled a hőmérsékletet, akkor energiát adsz a golyóknak, így azok nagyobb sebességgel rezegnek, ez abban nyilvánul meg, hogy a kitérések is nagyobbak lesznek, a rugók jobban megnyúlnak. Ha elég nagy ez a sebesség (energia), akkor ki is ugorhatnak onnan.

A valóságban a molekulákat/atomokat egymással a jól ismert másodlagos (kémiai) kötések tartják össze. Hasonlóan a rugókhoz, csak a különbség, hogy minden halmazállapotban hatnak, csak amikor a részecskék sebessége nagyobb (azaz nagyobb a hőmérséklet), akkor kevésbé tudják összetartani őket. Ha egy vízfelszínt képzelsz, akkor ott a párolgás pont azt jelenti, hogy egy részecskének elég nagy volt a mozgási energiája, hogy kijusson a kötés vonzásából. Leküzdötte a kötési energiát.

Mivel gázoknál és folyadékoknál ezek a kötések nagyságrendekkel kisebbek, ezért a ti modelletekben ezt elhanyagoltátok.


A lényeg:

Hő -> Nagyobb mozgási energia = nagyobb sebesség -> Kötések kevésbé tudják összetartani az anyagot


(A hűtés a fordítottja, akkor leadja a hőt az anyag).

2017. febr. 8. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Itt előttem nagyon jól összeszedte a lényeget a válaszoló. A halmazállapot-változás lényege pl szilárdból folyadékká, hogy a kötések egyre kevesbé bírják összetartani a molekulálat, mert a hő (itt = energia) hatására a részecskék gyorsabban mozognak.
2017. febr. 8. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nagyon sokat segített!
2017. febr. 8. 20:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!