Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia égetéses feladathoz...

Kémia égetéses feladathoz segítség?

Figyelt kérdés

220 cm3 standardàllapotú szénhidrogént tökéletesen elégetünk. A forró -vízgőzt is tartalmazó- égésterméket KOH-oldaton àtvezetve, annak tömege 1,67 g-mal nő. Mi lehet a szénhidrogén képlete?


Odàig jutottam, hogy a termékben lévő anyagok mind reakcióba lépnek a KOH-os vízgőzös oldattal. Be kellene vezetnem egy feltételes mennyiséget a termékekre és azzal szàmolni tovàbb? Kérlek részletesen írjàtok le merre induljak, nem muszàj a megoldàs, elég a ràvezetés is, a lényeg, hogy értsem. Előre is köszönöm!



2017. febr. 22. 19:31
 1/5 Walter_Dornberger ***** válasza:

a keletkező CO2 gáz reagál, a vízgőz meg kondenzál.


A megoldás:

A KOH oldat tömeg növekedését az elnyelt CO2 és a kondenzátum okozza.


a standard állapotban gáz lehet:

CH4,(metán) C2H2 (acetilén) C2H6 (etán) C2H4 (etilén) propán, (C3H8) bután (C4H10)

A standard állapot 220ccm gáz térfogattal el kell osztani a 24.5 dm3-at, megkapjuk az eredeti anyag mólszámát.

Az égéstermékek tömege az eredeti anyagból és az oxigénből áll. innen a reakcióegyenlet segítségével végigpróbálgatva kiadódik a megoldás

2017. febr. 22. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A KOH oldatba való vezetésnek az a lényege, hogy nem lesz kémiai reakció

(sem a CO2, sem a H2O nem reagál az oldattal), ez csupán azt a célt szolgáklja, hogy a tömeg változásával

megmutassa a termékek tömegét

Ebből azt tudod leszűrni, hogy az égés terméke 1,67 g

Mivel nem utaltak a szénhidrogén fajtájára sem (hogy alkán, alkén, alkin stb), próbálj meg általános képletekkel számolni!

(például egy alkán égése: CnH2n+2 + 3n+1/2 O2 --> nCO + n+1H2o)

2017. febr. 22. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a megoldàsokat, viszont én úgy értelmeztem, hogy a CO2 reakcióba lép (ha a víz nem is) a KOH-os oldattal és K2CO3 keletkezik. Ez itt kicsit homàlyos, elmagyaràznà valaki. De ha ilyen értelemben ez nem igaz, akkor gyakorlatilag van értékem a tömegre és azzal szàmolok tovàbb. Most meg is nézem, hogy kijön-e. Köszönöm a segítséget!
2017. febr. 23. 10:04
 4/5 A kérdező kommentje:
Na most màr vilàgos. :) Szóval onnan lesz eredményem a tömegre, hogy a KOH o. tömegvàltozàsàt követem végig. Így tudom meg azt, hogy az 1,67 g gyak.-lag a CO2 és H2O tömege, szóval ez a szerepe az àtvezetésnek. Most màr minden teljesen tiszta, köszönöm a vàlaszt!
2017. febr. 23. 10:09
 5/5 Walter_Dornberger ***** válasza:

ad 2:

A CO2 igenis reagál a KOH oldattal. megköti, és mérhetővé teszi a tömegét.

2017. febr. 23. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!