Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mégis hogy kéne verset elemeznem?

Mégis hogy kéne verset elemeznem?

Figyelt kérdés

Verselemzés a feladat. Elolvastam lépésről lépésre, mit kell csinálni, hogy mire kell ügyelni verselemzéskor, de nem tudok verselemzést írni. Hiába olvasom, hiába töröm rajta a fejem, számomra nem jelent semmit, nem képvisel semmit, és őszintén, a világon legkevésbé sem érdekel. Nem látok mögötte háttérbeli tartalmat, nem látok benne semmit, amiről tudnék írni.

Tulajdonképpen azt látom, hogy leír egy csomó dolgot, használ költői eszközöket, és ennyi. Nem tudom értelmezni. Azonban ezen múlik az év végi jegyem, és valahogy le is kéne érettségizni. Mégis mihez tudnék kezdeni?



2017. ápr. 23. 15:49
 1/7 anonim ***** válasza:

Én is rühelltem ezt az elemzős dolgot.

Én azt tudom tanácsolni, hogyha tudod melyik verset kell elemezni, akkor otthon csináld meg és tanuld meg(tankönyv internet és egyéb elemzős könyvek tudnak segítségedre lenni).

Iskolai feladat volt, hogy azt hiszem József Attilától kellett 3 verset kielemezni 3 oldalban és otthon megcsináltam, de féltem, hogy elfelejtem az egészet és beleírtam a megfelelő szakaszokhoz pár kulcs gondolatot és ezen felül még a bevezető és befejezés részt is. Szerencsére a puskázással nem buktam le.


Egyébként mikor érettségiztem elolvastam mind a 3 lehetőséget, de úgy voltam vele, hogy érvelek, mert a másik kettőre nem lennék képes és az érvelés is csak 2 és 1/4 oldal lett, de elég volt szerencsére. Szóbelivel együtt is 76%-ot kaptam.


Valahogy így próbáld kibekkelni és utána már nem kell vele foglalkozni hogy az író mire gondolt miközben leírta, hogy az ég kék a fű meg zöld.

2017. ápr. 23. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ha jo a tanarod, es nem csak az fogadhato el megfelelo elemzesnek, amit o is belelat a versbe, akkor vegulis nagyon konnyu dolgod van. Olvasd el, neha picit jo tudni a kolto eletet is, mert peldaul Babits Mihalynal nem latsz halalt a versbe, de tudod, hogy beteg volt, halalkozeliseg stb es igy beleirhatod. Ez peldaul picit a pozitivista irodalomelmelet, mikor osszeveted, hogy pl Petofi a Szeptember vegen c versnel valoban oszult e (benn a versben), meg ilyenek. Ezzel mar fel oldalt irhatsz is. Hallgasd meg youtubon a verseket, hatha adnak az eloadasok valami kis erzest, nem nehez egyaltalan. Mondj szepeket es realisakat:)
2017. ápr. 23. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, különösen neked, első!


A legnagyobb probléma az, hogy nem egy Petőfi vagy egy Radnóti versről van szó. Kiss Judit Ágnes: Macska télire, vagy Vas István: Határozók és kötőszavak. Ilyen szinten igazából az előbb említettek ki vannak zárva, és nincs túl sok támpontom. Valószínűleg kortársak, de kortárs művek elemzéséhez még kevesebbek értek.. És így már azt sem tudom, mit írjak a bevezetésbe, ami általában egy kis felvezető, hogyan paszsol bele a költemény a költő életébe, stb.

Őszintén, ebből a kettőből alig jön le valami. Az elsőből csak annyi, hogy a költő szereti a macskákat, és bátorítja az olvasót, hogy szerezzen macskát. A másodikat egyenesen nem értem. Szóval elég nagy bajban vagyok.

2017. ápr. 23. 16:38
 4/7 anonim ***** válasza:

Így már mindjárt nem olyan egyszerű.. Kortárs irodalmat pont ezért nem olvasok(sőt semmilyent se), mert hülyeségről vakerálnak. Nincs semmiféle segítségetek (tankönyv, tanár általi elemzés), ami adhatna egy támpontot csak annyi hogy elemezzétek ki?


Egyébként a másik ötletem, hogy szerintem neten van fent egy séma ami alapján kell haladni egy elemzés során. Talán még az is segíthet valamit.

2017. ápr. 23. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Igen, próbálkoztam a séma szerint, kigyűjtöttem a költői eszközöket, de... Nem tudom megállapítani a versformát, a stílust, és a tartalmat sem tudom megragadni. Nem látok benne semmit azon kívül, hogy a költő szereti a macskákat (az elsőt választottam, a másodikkal abszolút nem tudok mit kezdeni). Ami ugye, nem egy nagy elemzés...


Tanári segítség nincs, sajnos. Nem találtam a neten egyikről se semmit, a könyvben szintúgy.

2017. ápr. 23. 16:50
 6/7 A kérdező kommentje:
Szerencsére sikerült valamit alkotnom, hogy jó lesz-e majd kiderül. Köszönöm a segítséget! :)
2017. ápr. 23. 18:27
 7/7 anonim válasza:

Csatlakozom a többiekhez a wikin meg a könyvből kell valahogy megcsinálni az elemzést. Mondom ezt úgy h a mi könyvünkben még az ottani elemzés is érthetetlen volt nem is egyszer. nekem 2 éve volt érettségim de már magyarra készülés közben eldöntötem h akármi is lesz számomra a verselemzés nem opció akármi is lesz a kifejtős.én is igy vagyok az elemzéssel azóta sem olvastam verset főleg kortársat nem. Most csak úgy megnéztem h milyen is Vas Istváné. Ez szerintem elemezhetetlen és ilyet fel sem kéne adni max a nyelvtantanár vagy nyelvész tudná elemezni. Nekünk még Varró Danit is kellett elemezni de az ehhez képest legalább valami pedig az ő verseit sem szeretem.

Másrészt mindenki máshogy értelmez egy verset(vagy sehogy).

2017. ápr. 24. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!