Valaki ért a fizikához? (atom)

Lenne 1-2 számolós feladat, és kéne egy kis segítség. Előre is köszönöm!
2017. máj. 29. 17:37
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Oké, és hol a feladat?
2017. máj. 29. 18:33
 2/5 anonim ***** válasza:
A hf kategóriába!
2017. máj. 29. 22:25
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a hasznos kommentet, megakarom tartani az ötösöm évvégére, de az atom fizikát nem értem.

Feladat:

1, A 16mg izotóptartalmú preparótumnak mikor lesz 1mg-nyi az iridium izotóp tartalma, ha 19 óra a felezési idő?

2, A 6x10 a tizenhatodikon db atomból a felezési idő ötszörösének eltelte után mennyi elbomlatlan atom lesz?

2017. máj. 31. 17:38
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Bomlástörvény megvan?


Ha nincs meg akkor a felezési idő fogalmával próbáld kilogikázani (ez idő alatt az atomok fele elbomlik). Próbáld meg:

2. kérdés kiindulsz 6x10^16 db. atomból. Az első felezési idő végére marad 3x10^16 db. atomod, a második felezési (2xT1/2) idő végére 1,5x10^16 db. atomod, a 3. felezési idő végére (megint elbomlik a fele) 0,75*10^16 azaz 7,5*10^15 db. atomod marad (3xT1/2), a 4. felezési idő végére 3,75*10^15 db. atomod marad (4xT1/2), az 5. felezési idő végére 1,875x10^15 db. atomod marad. És akkor ez lesz a végeredmény.


Ennek mintájára az 1. feladat szintén kilogikázható (vagy megnézed a bomlás törvényt).

16/2=8 8/2=4 4/2=2 2/2=1 azaz az első felezési idő végére (19 óra) lesz 8mg, a második felezési idő (38 óra) lesz 4mg, a harmadik felezési idő végére (57 óra) 2mg, és a negyedik felezési idő végére lesz 1mg (76 óra)

2017. máj. 31. 17:52
 5/5 A kérdező kommentje:

NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM!!!

Hangsúlyozom mégegyszer, hogy nem a házi feladatot írták meg helyettem, ez egy minta feladat. De köszönöm mégegyszer az értelmes, építő jellegű választ :)

2017. máj. 31. 22:57