Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy számoljuk ki egy függvény...

Hogy számoljuk ki egy függvény ELŐJELÉT?

Figyelt kérdés

2017. júl. 8. 01:03
 1/10 anonim ***** válasza:
28%

Ha mondasz példát, évfolyamot, tudnám, milyen szintű matekkal és egyáltalán mit kell levezetni.


Függvénynek meredekségéről, konvexitásáról, zérushelyéről, inflexiós pontjáról, folytonosságáról, paritásáról, deriváltjairól, integráljairól hallottam közelről, meg pár algoritmusról, amivel a lokális maximumok megkerülhetők, de valamit mostanában nagyon máshogy taníthatnak...

2017. júl. 8. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Szia! Nos, elsőéves egyetemista vagyok, a gytk-n tanulok. Analízis I. Kb a szint. A neten nem nagyon találtam semmit, hogy hogy kéne kiszámítani.
2017. júl. 8. 01:37
 3/10 anonim ***** válasza:
78%
Valamiért az a gyanúm, hogy itt fogalmi problémák vannak. Függény helyett polinom vagy előjel helyett meredekség?
2017. júl. 8. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
39%
Hogyha mondasz egy konkrét feladatot (amit nem tudsz megoldani), sokkal előrébb leszünk.
2017. júl. 8. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%
Deriváld
2017. júl. 8. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
35%

A függvények előjelét intervallumo(ko)n vizsgáljuk. Az intervallumok határa gyökkereséssel határozható meg, tehát ez az első lépés.


Tegyük fel, hogy valamely f:x->f(x) függvény az (x1,x2) intervallumon értelmezve van. Áll: Létezik x0 gyök ezen intervallumban, hogyha f(x1)*f(x2)<0.


Ennek megfelelően az egész értelmezési tartomány felbontható p darab intervallumra, ha p-1 gyöke van f-nek a teljes értelmezési tartományon.


Az előjel megállapítása történhet pl. egyszerű behelyettesítéssel intervallumonként. Ez egy numerikus eljárás.


Vagy történhet analitikus eljárással, deriválással. Ezt általában táblázatos módszerrel vizsgáljuk és a második deriváltakat kell nézni, konvexitáshoz. Számos példát találhatsz bármely analízissel foglalkozó könyvben, példatárban. Pl. Bárczy: Differenciálszámítás.

2017. júl. 10. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Előjelet intervallumonként szokás értelmezni, ehhez meg kell keresned a függvény zérushelyeit, és az első deriváltból következtethetsz a csökkenésre/növekedésre. Érdemes táblázatba összefoglalni, és behelyettesítgetni.

1. f(x)=0 -> zérushelyek

2. f(x) -> f'(x) -> monotonitás (intervallumonként)

3. táblázat (intervallumok, lehetséges lokális szélsőértékek/x - f(x) meredeksége - f'(x) előjele)

4. táblázat (zérushelyek, és köztük/x - f(x) előjele)


Itt egy példa gyakorlásnak, ha ezt végig csinálod menni fog: f(x) = x^6 - 7*x^3,5 + x

2017. júl. 11. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
#7-nek: Lemásoltad gyakorlatilag amit #6-ban írtam. Lényegében így semmit nem adtál hozzá a kérdéshez...
2017. júl. 11. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Uu, nagyon szépen köszönöm a válaszokat!!!
2017. júl. 12. 01:18
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem olvastam el a válaszod. Szerintem jó ha megerősítést kap független forrásból.
2017. júl. 12. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!