Nem éppen házi feladat, csupán egy matematikai probléma amire nemsikerült rájönnöm.


A piramis alapja egy egyenlő oldalhosszúságú négyzet, a=24cm

A piramis magassága középpen m=17cm.


Milyen magasak a piramis oldalai (ha azokat függőlegesen felállítjuk)?



2017. júl. 31. 10:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha félbevágod a háromszögek magasságának mentén, akkor a vágás helyén egy egyenlő szárú háromszög keletkezik, ahol a szárak az előbbi magasságok (mivel az oldalháromszögek hasonlóak, ezért a magasságuk is ugyanakkora lesz), alapja pedig a négyzet középvonala, ami 24 cm, az alaphoz tartozó magasság pedig a testmagasságnak felel meg, ami így 17 cm. Tudjuk, hogy a magasság felezi az alaplapot és merőleges is rá, tehát olyan derékszögű háromszögek keletkeznek, amelyek befogói 24/2=12 cm és 17 cm hosszúak, átfogójának hossza pedig Pitagorasz tételéből adódik:


c^2 = 12*12+17*17 = 433, innen c=gyök(433) cm=~20,81 cm jön ki. Ilyen magasak a háromszögek.

2017. júl. 31. 10:41
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi
2017. júl. 31. 10:57