Kémia számítás?

Figyelt kérdés

Valaki segít nekem ebben a két feladatban? Nem teljes megoldást várok, csak valami rávezető segítséget. Köszönöm!


Hány tömeg% FeSO4⋅7H2O-ot tartalmaz az a porkeverék, melynek 1,4826 g-ját bemérve,

ammónium-hidroxidos lecsapás és tömegállandóságig való izzítás után 0,424 g szilárd anyag

nyerhető? (A másik komponens indifferens a reakció szempontjából.)


A pétisó – egy fontos műtrágya – ammónium-nitrát és kalcium-karbonát keveréke. Egy

pétisóminta 2,093 g-jából NaOH-oldattal ammóniát szabadítunk fel és azt 20,00 ml, 0,512 M

töménységű kénsavoldatba desztilláljuk. Az el nem reagált kénsav visszamérésére 22,60 mé

0,195 M nátrium-hidroxid-oldat fogy. Számítsd ki a pétisó tömegszázalékos összetételét és add

meg képletét!



2017. aug. 23. 12:51
 1/3 A kérdező kommentje:
Az elsőre nekem most 88,4% jött valahogyan ki.
2017. aug. 23. 13:00
 2/3 anonim ***** válasza:
Az első jó, nekem is ez jött ki. A másodikhoz csináld azt, hogy visszafelé számolsz, azaz nézzük meg mennyi kénsav volt összesen. A kénsav egy részét a titráláskor, másik részét az ammónia semlegesítésekor fogyasztjuk el. Ha kiszámolod hogy összesen hány mol kénsav volt, utána azt hogy a titráláskor mennyi mol NaOH fogyott (ami feleannyi mol kénsavval reagál ugyebár), akkor megvan hogy az ammóniával reagáló kénsav az mennyi. Azt szorozzuk kettővel, ezzel megvan mennyi ammónia volt eredetileg, és abból már számítható a pétisó ammónium-nitrát tartalma mólban, azt meg csak átváltjuk tömegre és a végén még egy tömegszázalék és kész.
2017. aug. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Aztán sikerült a másik is, köszi!
2017. aug. 24. 19:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!