Kémia feladat, hogyan kellene?


Milyen térfogatarányban kell elegyíteni 7,0 tömegszázalékos, 1,04 g/cm3 sűrűségű

foszforsavoldatot 21,6 tömegszázalékos, 1,13 g/cm3 sűrűségű foszforsavoldattal, hogy 10

tömegszázalékos oldatot kapjunk?



2017. szept. 8. 21:48
 1/1 anonim ***** válasza:

Keverési egyenlet:

a*x+b*y=(a+b)*z


Ahol az:

"a" a kiindulási oldat tömege

"x" az "a" oldat koncentrációja


"b" a másik kiindulási oldat tömege

"y" az "b" oldat koncentrációja


"z" a keletkezett oldat koncentrációja


Arány: pl. 1 "a"-hez mennyi "b" kell.


a=1

x=7

b=?

y=21,6

z=10



1*7+b*21,6= (1+b)*10


21,6b + 7 =10b+10

21,6b= 10b+3

11,6b=3

b=0,2586



Tömegarány:

1:0,2586


Ró=m/V

V=m/ró

V(a) = 1/1,04 = 0,9615

V(b) = 0,2586/1,13 = 0,22885



V(a) / V(b) = 4.2016


Térfogat arány : 1/4,2

( 4.2 liter 7%-oldathoz kell 1 liter 21,6% oldatot keverni, hogy a keletkezett oldat 10%-os legyen.)

2017. szept. 9. 16:51