Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Genetika feladatot valaki...

Genetika feladatot valaki elmagyarázná?

Figyelt kérdés

A dél-amerikai pampák ezüstperjéje nálunk kerti dísznövény. Jellemző színét a lombleveleinek hosszú szálkahegyben kihúzott fehéres vége adja. Ismeretes azonban olyan ritka változata is, amelynek leveli egyszerűek, mert a hosszú szálkahegy hiányzik róluk. Ha homozigóta szálkahegyben végződő levelű és homozigóta egyszerű levelű ezüstperjéket keresztezünk egymással, az első nemzedékben kizárólag szálkahegyes levelű növényeket kapunk, a második nemzedékben azonban az egyszerű levelű példányokból is van jóval több.


1.) Hogyan öröklődik a levélforma?

Idáig eljutottam, illetve csak gondolom, hogy a lomblevél alakját két gén határozza meg, amelyek domináns recesszív módon öröklődnek.


2.) Milyen fenotípusok jelenhetnek meg, ha ismeretlen genotípusú szálkahegyben kihúzott levelű ezüstperjéket keresztezünk?

A) lehet csupa szálkahegyben kihúzott levelű

B) lehet csupa egyszerű

C) lehet 3:1 arányban kihúzott és egyszerű levelű

D) lehet 3:1 arányban egyszerű és kihúzott

E) lehet 15:1 arányban kihúzott és egyszerű

F) lehet 15:1 arányban egyszerű és kihúzott


Itt az A), C), F)-et jelöltem, de csak tipp.


3.) Milyen fenotípusú növények alakulnak ki, ha két egyszerű levelű ezüstperjét keresztezünk?

A) csupa kihúzott levelű

B) csupa egyszerű levelű

C) mindkét típus megjelenik, de a kihúzott levelűből lesz több

D) mindkét típus megjelenik, de az egyszerűből lesz több

E) mindkét típus megjelenik 1:1 arányban.


Valaki elmagyarázná ezt a kétgénes öröklődést? Hogy írom fel stb.? Előre is köszönöm!

Bár a házi feladatokhoz írtam ki a kérdést, a feladat nem kerül osztályzásra, csak gyakorolni próbálok.



2017. szept. 9. 11:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Szerintem sima 1 génes domináns-recesszív öröklődő.

Ha két homozigóta szálkást és nem szálkást keresztezünk, akkor 100%-osan szálkás lesz az F1.

F2-ben pedig már lesz nem szálkás, és a feladat értelmezésem szerint nem jóval több van, mint szálkás, hanem csak jóval több van, mint előzőleg, ami ugye 0 volt.


Ebből én azt feltételezem, hogy a szálkás a domináns allél, ami lehet homozigóta, és heterozigóta: AA és Aa

a nem szálkás a recesszív, ami csak homozigóta lehet: aa


Megcsinálod a fent leírt keresztezésre a Punnet- táblázatot, akkor

AAxaa

100% Aa lesz, ami szálkás fenotípust ad.

Ha ezeket keresztezed:

AaxAa akkor a genotípusok:

25% AA

50% Aa

25% aa

Ebből a fenotípusok:

75% szálkás, 25% nem szálkás, azaz 3:1 arány pár.


2. kérdés

szálkás lehet homozigóta (AA), és heterozigóta(Aa), így ha homozigóta a keresztezés AAxAA akkor 100% AA, ez lenne az a megoldás

ha heterozigóta AaxAa 3:1 arány pár, ez lenne a c megoldás

ha heterozigóta (Aa) x homozigóta (AA), akkor 50% AA és 50% Aa-- erre nincs megoldási javaslat.


Így a másodikra én az A, C megoldást javasolnám.


3. kérdés:

csupa nem szálkás, azaz aa, ami ugye recesszív homozigóta, ennél csak 100%-ban aa lehetséges, tehát csak nem szálkás egyszerű levél lesz így én a B-re szavaznék.


Őszintén szólva én nem látom bele ebbe a feladatba a két génes öröklődést, de ha benne van, akkor 16-os punnet táblázatot kell gyártani, de nem tudom, hogy mire lehetne.

Ha valaki tudja, majd leírja, de szerintem ez egy sima egygénes dominán-recesszív öröklés menet.


Milyen könyvből való, hátha tudunk hozzá megoldást is találni, és ezzel ellenőrizni magunkat.

2017. szept. 9. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget!

Azért gondoltan hogy kétgénes mert órán olyat csináltunk, és mondta a tanár, hogx ez is olyasmi, az órai alapján csináljuk meg. De nem találtam hasonlóságot.

2017. szept. 9. 12:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!