Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ha az a, b, x a természetes...

Ha az a, b, x a természetes számok eleme: (a-b) ^2/b-a=x?

Figyelt kérdés
Ez egy paraméteres kétismeretlenes egyenlet lerendezve. Nekem az kéne, hogy mikor van azonosság, 1 megoldás és ellentmondás. Valaki el tudja magyarázni?

2017. szept. 24. 20:08
 1/4 anonim ***** válasza:

Csak én nem értem a kérdést?


Azonosság: (a-b)^2

1 megoldás: ???

Ellentmondás: Ha b=0, akkor a tört miatt nem megoldható az egyenlet.

2017. szept. 24. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 tatyesz ***** válasza:

Gondolom ez akar lenni: (a-b)^2/(b-a)=x


És ez lehetett az egyenlet: (a-b)^2=(b-a)x


Ha a=b: 0=0·x, ez egy azonosság, x értéke bármi lehet.


Ha a≠b, akkor leoszthatunk (b-a)-val, és ezt kapjuk: b-a=x, ez 1 megoldás.


Ellentmondás nem jön ki.

2017. szept. 25. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 tatyesz ***** válasza:

Javítok egy kicsit a válaszomon, mivel nem vettem figyelembe, hogy természetes számokkal kell dolgozni.


Tehát feltételeztem, hogy az egyenlet, amit meg kell oldani: (a-b)^2=(b-a)x

Ezt picit átalakítva: (a-b)^2 = -(a-b)x


Ha a=b: 0=0·x, ez egy azonosság, x értéke bármi lehet.


Ha a>b: ekkor a-b>0 vagy b-a<0. Leoszthatunk -(a-b)-vel: -(a-b)=x, azaz b-a=x, azaz x negatív lenne, de a természetes számok nemnegatívak, ezért ez ellentmondás.


Ha a<b: ekkor a-b<0 vagy b-a>0. Leoszthatunk -(a-b)-vel: -(a-b)=x, azaz b-a=x, azaz x pozitív egész, és b-a értéke b és a ismeretében egyértelmű, ezért 1 megoldása van.

2017. szept. 25. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi tatyesz :)
2017. nov. 3. 11:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!