Matek: miért ez a jó válasz?


Így szól az egyenlet:

([17-5/2)]+d)*([17-5d/2]+2d)=28


Közös nevezőre hoztam mindenhol 2-vel, majd a nevezőket megszüntettem:

(17-5d+2d)*(17-d)=56

De ez nem jó, mert 112 kell 56 helyett, és az a kérdés hogy miért 4-gyel szoroztuk a 28-at és miért nem 2-vel?



2017. szept. 26. 17:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

írj le mindent a feladatról mert nem mindent értek!

1. kérdés ez egy sorozat? vagy csak random és a d amúgy x mert biztosan van logikája csak akkor másképpen írom le.

2017. szept. 26. 19:23
 2/11 anonim ***** válasza:

Így rosszul szól az egyenlet: gond van a zárójelekkel.


Kis zárójel (gömbölyű): nyitó 2 van, záró 3.

Ez biztos nem jó.


A szorzásjel előtt értelmezhetetlenül keverve van a kis zárójel és a szögletes zárójel.


Amúgy sem értem ennyi zárójel szerepét.

2017. szept. 26. 19:36
 3/11 A kérdező kommentje:

Igen, ez egy számtani sorozat, ami a feladat ilyen:

a2+a3+a4+a5=34

a2*a3=28

Egyenletig eljutottam, tovább már nem értem

2017. szept. 26. 19:42
 4/11 anonim ***** válasza:
mikorra kell? mert most így nem tudom hirtelen :/ de holnap matekon feldobom tanárnak, hogy oldjuk meg órán :D ha addig ráér akkor leírom holnap
2017. szept. 26. 20:06
 5/11 anonim ***** válasza:
Rendben, az a feladat. És mi a kérdés?
2017. szept. 26. 20:14
 6/11 anonim ***** válasza:

Úgy értem, hogy mit kell kiszámolni?

Adott 4 szomszédos tag összege, adott 2 tag szorzata, de mi a kérdés velük kapcsolatban? Mit kell kiszámolni?

2017. szept. 26. 20:22
 7/11 anonim ***** válasza:
hát a1 minimum mert abból tud kiindulni de ha a1 és d megvan akkor már csak számológép kérdése
2017. szept. 26. 20:25
 8/11 anonim ***** válasza:

Kínálatnak:


a₂ = 4

d = 3

a₃ = 4+3 = 7

a₄ = 7+3 = 10

a₅ = 10+3 = 13


Jó, legyen az is: a₁ = 4-3 = 1


4+7+10+13 = 34

4*7 = 28


De, mi a feladat? Mi a kérdés? A furcsa egyenlettel való küzdelmen kívül. És mi 56 és mi 112?

2017. szept. 26. 20:48
 9/11 A kérdező kommentje:
Az első tagja kell és a különbsége
2017. szept. 26. 20:48
 10/11 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy mostmár jól gondolom-e, hogy mi a feladat és a kérdés?


Az hogy:

Adott:

Egy számtani sorozat másodiktól ötödik tagjainak összege 34.

A második és harmadik tagok szorzata 28.

Kérdés:

Mennyi az első tag értéke, és mennyi a differencia?


Ha így van, akkor sikerült koraestétől éjszakába nyúlóan megtudnom, hogy milyen feladattal akadtál el. Ha nem, akkor még ennyi idő alatt sem sikerült.


Mindenesetre, ha így van, akkor már tippként megírtam az értékeket, leírom azt is, hogyan számítottam ki azokat.


a₂+a₃+a₄+a₅ = 34

Ugye a₃=a₂+d; a₄=a₂+2d; a₅=a₂+3d

Behelyettesítve:

a₂ + a₂+d + a₂+2*d + a₂+3*d = 34

4*a₂ + 6*d = 34

6*d = 34 – 4*a₂

d = (34 – 4*a₂) / 6


a₂*a₃ = 28

Ugye, a₃ = a₂+d

Behelyettesítve:

a₂ * (a₂+d) = 28

①-ből d behelyettesítve:

a₂ * {a₂ + [(34 – 4*a₂) / 6]} = 28

a₂² + 34/6*a₂ – 4/6*a₂² = 28

2/6*a₂² + 34/6*a₂ – 28 = 0

1/3*a₂² + 17/3*a₂ – 28 = 0


Egyismeretlenes másodfokú egyenlet megoldó képletével:

a₂ = -21

vagy

► a₂ = 4 ◄


① utolsó sorában levő d-be behelyettesítve:

d = {34 – [4*(-21)]} / 6 = (34+84) / 6 = 19,6…

► d = [34 – (4*4)] / 6 = (34-16) / 6 = 18/6 = 3 ◄


a₂ értékeként -21 nem alkalmas, 4 igen.


„E r e d m é n y :”

d tehát 3.

a1 pedig a₂-d = 4-3 = 1

2017. szept. 26. 23:08
1 2