Dobókocka. Hogy kell ezt megoldani?


Egy dobókockával kétszer egymás után dobunk.


- Mi a valószínűsége,hogy a dobott számok összege 8?

P(A)= kedvező/összes eset= 5/36=0,138 -nek számoltam


- Mi a valószínűsége,hogy a dobott számok összege 8,feltéve ,hogy mindkét dobás eredménye páratlan ?


P(A|B) = P(A metszet B)/P(B) nem tudom,mi kerül a számlálóba


Ehhez P(B)= 9/36=0,25 -nek számoltam


2017. szept. 29. 20:52
 1/7 anonim ***** válasza:

- Mi a valószínűsége,hogy a dobott számok összege 8?

Összes eset: 6*6=36

Jó lehetőségek: 2+6; 3+5; 4+4; 5+3; 6+2. Tehát 5 jó lehetőség van.

Ergo az arány 5/36, tehát jól számoltál.


- Mi a valószínűsége,hogy a dobott számok összege 8,feltéve ,hogy mindkét dobás eredménye páratlan ?

Itt nem egyértelmű a kérdés.


1. lehetőség: Ha tudjuk, hogy mindkét dobás eleve páratlan

ekkor ugye csak 9 lehetőség van (3*3)

Ebből jók: 3+5 és 5+3.

Ekkor a valószínűség: 2/9


2. lehetőség: Ha nem eleve mindkét dobás páratlan, csak az előző feladathoz képest plusz feltétel, hogy csak akkor jó egy eset, ha mindkét dobás páratlan

ekkor szintén 36 az összes eset

a jók: 3+5 és 5+3.

Ekkor a valószínűség: 2/36


Itt viszont nem értem, hogy te hogyan számoltál.

2017. szept. 29. 21:25
 2/7 A kérdező kommentje:

Az a gond,hogy a képletet kell hozzá használni,és szeretném aszerint megoldani :

P(A|B) = P(A metszet B)/P(B)


itt B a háttérinformációt jelenti ,hogy tudjuk azt,hogy mindkét dobás eredménye páratlan.


Tehát, P(B)= 9/36 = 0,25 ..ez nem jó így?


És aztán azt kell nézni ,hogy mi van A és B metszetében :

P(A metszet B) = ezt nem tudom,hogyan kell meghatározni..

2017. szept. 29. 21:50
 3/7 anonim ***** válasza:
Nem értem sajnos, hogy mit számolgatsz és hogyan.
2017. szept. 29. 21:58
 4/7 A kérdező kommentje:

Azért köszönöm a segítséget!


Esetleg,ha más valaki a képleteknek megfelelően is le tudja vezetni ..szívesen várom.

2017. szept. 29. 22:07
 5/7 anonim ***** válasza:

"

Az a gond,hogy a képletet kell hozzá használni,és szeretném aszerint megoldani :

P(A|B) = P(A metszet B)/P(B)

"


Igazából ezt írták le neked:


"1. lehetőség: Ha tudjuk, hogy mindkét dobás eleve páratlan

ekkor ugye csak 9 lehetőség van (3*3)

Ebből jók: 3+5 és 5+3.

Ekkor a valószínűség: 2/9 "


P(A metszet B): A két szám összege 8 (A esemény) ÉS mindkét szám páratlan (B esemény)

Ez 2 jó eset (3+5 vagy 5+3)

P = jó esetek /összes eset. = 2/36


P(B) : Mindkét szám páratlan

3*3 = 9 jó eset

P=9/36


P(A|B) = (2/36)/(9/36) = 2/9

2017. szept. 29. 22:13
 6/7 anonim ***** válasza:

"Ehhez P(B)= 9/36=0,25 -nek számoltam"


Amint látod ez jó volt.

P(A metszet B)-t meg remélem most már érted. :)

2017. szept. 29. 22:15
 7/7 A kérdező kommentje:
igen!! Nagyon szépen köszönöm,megvilágosodtam!! :))
2017. szept. 29. 22:35