Miből induljak ki ennél a kémia feladatnál? (Az egyenlet megvan, de nem tudom, hogyan kell elkezdeni. )

200 cm3 0,1 mol/ dm3 koncentrációjú NaOH-oldathoz 100 cm3 0, 01 mol/dm3 koncentrációjú hangyasavat öntünk. Mennyi lesz az így létrejött oldatban az oxóniumion-koncentráció? (teljes disszociációt feltételezve, a nátrium-formiát hidrolízisétől eltekintve?

2017. okt. 2. 18:19
 1/3 Walter_Dornberger ***** válasza:
a térfogatokból és a koncentrációkból ki kell számolni a molekulák számát, majd össze kell adni a térfogatot, a reakcióegyenlet alapján meg kell határozni a termék molekuláinak számát, ebből visszaszámolni a koncentrációt, mivel a termék a feladat szerint nem hidrolizál.
2017. okt. 2. 18:47
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Még annyi, ha esetleg tudnál segíteni, hogy az egyenlet alapján hogyan számolom ki a termék molekuláinak számát?
2017. okt. 2. 22:12
 3/3 Walter_Dornberger ***** válasza:

200 cm3 = 0.2 dm3, a molekulák száma n=c*V =0.2*0.1 = 0.02 mol NaOH

100 cm = 0.1 dm3 a molekulák száma n = c*V =0.1*0.01 = 0.001 mol HCOOH

Reakcióegyenlet :

NaOH + HCOOH = Na+HCOO- + H20

ebből látszik, hogy a reakcióelegyben 0.02-0.001 = 0.019 mol NaOH marad.

Mivel a hangyasav nem hidrolizál(a feladatban eltekintünk tőle) valamint a naoh erős bázis, így totálisan hidrolizál, a következő egyenlet szerint:

NaOH +H20 = Na+ + OH-

a térfogat additiv, vagyis v = 0.3 dm3

[oh-] = n/V = nincs kedvem kiszámolni, számold ki!

kell még a víz ion szorzat, az oh- és a h3o koncentráció meghatározásához:

KV = [oh-] * [h30+] = 1*10exp-14


ez normál szobahőmérsékleten igaz, 22 cfokon.

a szögletes zárójel koncentrációt jelöl.

[h3o+] = 1*10exp-14 /[oh-] egyenletből számítható.

2017. okt. 3. 06:19