Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Támadt egy apró bizonytalanság...

Támadt egy apró bizonytalanságom a szótagolásról. Melyik a helyes forma?

Figyelt kérdés

Most tekintsünk el az idegen szavak helyesírásáról, és vegyük azt, hogy tényleg így írjuk az alábbi két szót (tudtommal így lett magyarítva mindkettő) :


kredit

akkreditált


Amennyiben létezik két ilyen (idegen eredetű) szavunk, akkor az elsőnek szótagolása, elválasztása egyértelműen:

kre-dit


Azonban támadt egy pici bizonytalanságom. A másik szóról majdnem biztos vagyok benne, hogy:

ak-re-di-tált.


De ennyi erővel lehetne ez is:

a-kre-di-tált,

a "kre-dit" mintájára.


Ellenben a magyar helyesírás elválasztási szabálya szerint a magánhangzók közötti mássalhangzók közül csak egy kerülhet az új szótag elejére. Ennek fényében tehát a helyes forma:

ak-re-di-tált


Ez így van, ugye?


Ellenben van egy szabály, ami a fentit felülbírálja: ha összetett szóról van szó.


Na de vajon összetett szónak számít-e, az "akkreditált"?

Ezen idegen eredetű szóban az "a" egy szónak számít, egy összetevő szónak? Az elválasztás értelmében is? Mert akkor az "a-kre-di-tált" a helyes forma.


Idézem, a sulinetet:


"Az összetett szavak elválasztása csak abban az esetben különbözik az egyszerű szavakétól, amikor az elválasztás az alkotó tagok határán történik. Ebben az esetben ugyanis az összetevő tagok határán helyes az elválasztás, még akkor is, ha az összetevők határa nem esik egybe a szótag határral. Például: rend-őr, kés-él, még-is."


[link]



2017. okt. 20. 14:23
 1/6 anonim ***** válasza:
68%

"De ennyi erővel lehetne ez is:

a-kre-di-tált,"


Lévén az "akkreditált" szóban két darab k van, ezért semennyi erővel nem lesz ez így jó.

2017. okt. 20. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 BringaManó ***** válasza:

akk-re-di-tált

nem számít összetett szónak

[link]

2017. okt. 21. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, de ezen jót mosolyogtam. :) Fejtegeted itt hosszasan hogyan kellene elválasztani az "akkreditált" szót, csak az felett siklottál el módszeresen, hogy két "k" van benne. :)
2017. okt. 21. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Rögtön az elején jeleztem, hogy nem tudom, hogyan lett hivatalosan magyarítva (ezért írtam hol egy, hol két K-val). "Tekintsünk el attól...satöbbi..." - így kezdtem, de juszt is belekötöttél, unatkozó toll...


Idegen eredetű szó, ezen nincs mit mosolyogni. Ha magyar szó volna, akkor vigyorogj ezerrel, megkérlek. És természetesen azért fejtegettem hosszasan, hogy minden lényeges idevágót jelezzek, nehogy abba kössön bele valaki, hogy hiányosan fogalmaztam. De az ostoba troll persze még így is belekötött...


A többieknek köszi.

2017. okt. 21. 19:22
 5/6 anonim ***** válasza:

Látom nem bírtad értelmezni a smiley-t. Ha ilyen hangnemben vagy csak képes válaszolni, akkor én is így fogok most válaszolni neked.


Szóval érdekes módon a legelején két "k"-val írtad az akkreditált szót, aztán mindenhol, ahol el kellett választani egy "k"-val. Majd amikor kérdésben megint feltetted, akkor ismét két "k"-val írtad.


Szóval a fejtegetésed így logikátlanság, mert amikor nem kell elválasztani akkor két "k"-val írod, de amikor már el kell választanod, akkor kényelmesen megoldod úgy, hogy elfelejted azt a plusz egy "k"-t.


Innentől kezdve nem tudlak komolyan venni.

2017. okt. 21. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Idegen eredetű szó, ezen nincs mit mosolyogni. Ha magyar szó volna, akkor vigyorogj ezerrel, megkérlek."


Idegen eredetű, de attól még magyar szó. A kettő nem függ össze. Úgy írják, hogy "akkreditált".

2017. okt. 21. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!