Hogyan kell levezetni a harmadfokú egyenlet megoldóképletét?

Figyelt kérdés

Egyszerűen nem tudom levezetni. A Wikipédiát meg nem értem meg, egyébként is túl hosszú. Próbáltam a másodfokúhoz hasonlóan (ugye ott teljes négyzetből, meg egy két "ügyeskedéssel" könnyen levezethető) harmadfokúnál teljes köb,de nem jött ki.

Nagyon megköszönném ha le tudnád vezetni (röviden)!

Köszönöm!

Ja, és tudom, hogy rossz kategória.



#levezetés #kanonikus alak #Harmadfokú egyenlet megoldóképlet #teljes köb
2017. dec. 25. 01:21
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
A harmadfokú egyenlet megoldóképletéhez sem vezet királyi út!
2017. dec. 25. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 W159591 válasza:
0%
Az embereknek jóval több, mint 99,9%-ának nincs rá szüksége. Valószínű neked sem lesz rá szükség.
2017. dec. 25. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Rendkívül kevés szakma képviselőjének szükséges, hogy egyáltalán alkalmazni tudja a harmadfokú egyenlet megoldóképletetét, de közülük is töredékük az, akinek konkrétan értenie is kell (konkrétan a matematikusok). Egyébként Cardano-képlet címszóval nyilván megtalálod a neten, de ha úgy állsz hozzá, hogy "a Wikipédiát meg nem értem meg, egyébként is túl hosszú", akkor nem tudom, van-e értelme ennek. Levezetni nem lehet röviden.
2017. dec. 28. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Akkor felesleges időpocsékolás...

Nem matematikai probléma miatt akartam levezetni, hanem inkább fizikai. Sokszor idegesíteni szokott, hogy harmadik hatványon szerepel az ismeretlen (meg még alacsonyabb hatványokon mellette) és jó lett volna feloldani ezt a problémát.

Megtanulok élni ezzel. :D


Köszönöm hogy vettétek a fáradságot!

2017. dec. 28. 22:27
 5/6 anonim ***** válasza:
Teljesen felesleges tudni a levezetését, mert a matematikus és fizikus szakmának is az az alapja, hogy ha harmad (vagy magasabb) fokú egyenletet látsz, akkor leegyszerűsíted valamilyen módszerrel (azonosság, szorzattá írás, esetleg kis trükközés) és máris nem kell másodfokúnál nagyobb egyenletet megoldanod.
2017. dec. 29. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Akkor most már biztos nem lesz több álmatlan éjszakám.

Emiatt legalábbis biztos nem. :D

Köszönöm a válaszokat!

2017. dec. 29. 19:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!