Függvények deriválásában egy kis segítség?


Sziasztok!


Adva itt egy példa:


Ha f(x)=7x2−8x−11


AKKOR:


f′(x)= ezt megtudom csinálni


f′(1)= de ez micsoda? Itt az X-ek helyébe helyettesítsem be az 1-et és ugyanúgy deriváljak? Vagy ezt hogy kell?


2017. dec. 26. 11:32
 1/7 A kérdező kommentje:
A 7x2 az 7x a négyzeten akar lenni
2017. dec. 26. 11:33
 2/7 anonim ***** válasza:
Beírod x helyére az 1-et, elvégzed a műveleteket, ekkor kapsz egy számot. Ez a szám azt mutatja meg, hogy a függvény (1;f(1)) pontjához húzott érintő meredeksége mekkora. Ha ez megvan, akkor minden adott ahhoz, hogy felírd a érintő egyenes egyenletét.
2017. dec. 26. 11:57
 3/7 A kérdező kommentje:
és az az egyenlet mi? :D
2017. dec. 26. 12:02
 4/7 anonim ***** válasza:
Hogy érted, hogy mi az?
2017. dec. 26. 12:06
 5/7 anonim ***** válasza:
59%

Először deriválsz, utána a derivált függvénynek kiszámolod az értékét az x=1 helyen.


f(x) = 7x^2-8x-11

f'(x) = 14x-8

f'(1) = 14*1-8 = 6


Az f'(x) értéke az x helyen a görbéhez húzott érintő meredekségét mutatja.

Tehát a 7x^2-8x-11 egyenletű parabolához, ha az x=1 helyen érintőt akarnál rajzolni, akkor olyan egyenes kéne rajzolnod, ami átmegy az (1,f(1)) ponton, mert ebben a pontban érinti a parabolát.

(1,f(1)) = (1, -12) és

meredeksége f'(1) = 6

2017. dec. 26. 12:53
 6/7 anonim ***** válasza:

Végül is jogos a kérdés, hogy mi a műveleti sorrend.


Az f'(1) nem ugyanaz, mint az (f(1))'…


Ifjutitan válasza teljesen korrekt.

2017. dec. 26. 15:26
 7/7 anonim ***** válasza:

Az f'(1) azt jelenti, hogy a függvény első deriváltjának értéke x=1 helyen.


Tehát deriválod:


f'(x) = 14x-8


A derivált x=1 helyen felvett értéke (behelyettesítesz "x" helyére 1-et):

f'(1) = 14-8 = 6

2017. dec. 26. 20:08