Légyszíves segítene valaki megoldani és levezetni ezt a két példát? A tanár szerint egyszerű, de sajnos nem értem. Előre is köszönöm.


1.) 242,0g 26,7 tömeg%-os sósavat kell készítenünk 20,0 és 32,1 tömeg%-os oldatokból. Hány grammot kell elegyíteni a két oldatból?


2.) Hány gramm nátrium-klorid kristályosodik ki a 80°C-on telített oldat 500 grammjából, ha 10°C-ra hűtjük le?

80°C-on a NaCl oldhatósága: 27,75 g/100g oldat

10°C-on a NaCl oldhatósága: 26,36 g/100g oldat



2018. jan. 4. 17:42
 1/1 anonim ***** válasza:

Első: keverési egyenletet írd fel:

m1*w1+m2*w2=(m1+m2)*w3, ahol m tömeg, w tömegtört. Tudjuk hogy m1+m2=242g, tehát m2=242-m1 helyettesítést csinàlhatsz, és megoldod az egyenletet m1-re.



Másik: szàmold ki, mennyi víz van a telített oldatodban 80°C-on és utána azt, hogy mennyi sót tud oldatban tartani hidegen. A kezdeti sómennyisègből ezt levonod és megkapod a kivàlt só tömegèt.

2018. jan. 4. 19:09