Metil alkoholból etanol előállítása?

Figyelt kérdés
CH3-OH+....->CH3-CH2-OH

2018. febr. 6. 16:00
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha az ember már évek óta szerves kémiával foglalkozik egyetemi szinten, akkor meg tud csinálni egy ilyen átalakítást, de:


1. a hétköznapi ember nem értene belőle semmit,

2. nem egy lépés ezt megcsinálni,

3. otthon kizárt dolog elvégezni, komoly, több tíz vagy százmillió forintos felszereltségű kémia labor kell hozzá.


Ha még ezek után is érdekel hogy hogy kell, szólj és felírok egy reakciósort, de előre szólok, egy emelt kémia érettségi nem lesz elég a megértéséhez.

2018. febr. 6. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Anonymus012 ***** válasza:
100%
Engem személy szerint érdekelne.
2018. febr. 7. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

#1 csatlakozom #2 -höz


Én egy reakciót találtam egy lépésben :


CH3OH + H2CO --> CH3-CH2-OH

fémoxidok (CuO, Mn) jelenlétében, termelés kb 7%

2018. febr. 7. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

#1 vagyok, ez a reakció érdekes amit a #3-as írt, én utánanéztem, tényleg van ilyen, valami svédnek tűnő kutatók írták le, de egyelőre nem tűnik technológiailag kedvezően gazdaságosnak ahhoz hogy ez járható út legyen. Amire én gondoltam, az az egyetemi szerves kémiában tanult reakciókra épít, gazdaságosnak épp ezt sem mondanám (etanolt még mindig biológiai úton szacharidokból kell csinálni), de jó kis fejtörő ezen elgondolkodni. Én ezt találtam ki:


A metanol egyik felét foszfor-pentakloriddal klórmetánná alakítjuk, a másik felét részlegesen oxidáljuk formaldehiddé (pl. CrO3-dal), a klórmetánból Grignard-reagenst képzünk (CH3MgBr, ez sima magnézium hozzáadásával történik) és megkínáljuk a formaldehidet vele, ezt a végén még savval kell kezelni, és a két egyszénatomos molekula pont úgy kapcsolódik össze hogy etanolt kapsz termékként. Persze ilyen szintézist nagyon nem akarsz csinálni, mert egyrészt minek, másrészt nagyon bonyolult, de papíron jó kis feladat felírni egy ilyet :D

2018. febr. 10. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!