Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Biológia genetika feladatban...

Biológia genetika feladatban valaki segítene?

Figyelt kérdés

Egy nő betegségben szenved, a férj pedig egészséges. 3 gyermekük (2 fiú,1 lány)is egészséges.

Lehet-e autószómás recesszív betegségről szó?

Lehet-e a betegség dominánsan öröklődő?

Lehet-e x kromoszómához kötött?



2018. febr. 13. 21:49
 1/1 anonim ***** válasza:

Biztos csak ennyi a feladat?

Nem gondolkodtam rajta túl sokat, mert nem igazán van most rá időm, de nekem ennyi alapján az jön ki, hogy mindegyik lehetséges. Az a lényeg ugye, hogy a lehetséges genotípusaik alapján születhetnek-e egészséges gyerekeik vagy sem.


a) Autoszomás recesszív:

Ebben az anya genotípusa csak aa lehet, az apáé pedig, mivel egészséges, lehet AA vagy Aa is.

-aaXAa —> Aa, Aa, aa, aa —> elméletileg fele fele arányban születnének egészséges (de hordozó) és beteg gyerekek

-aaXAA —> Aa, Aa, Aa, Aa —> ebben az esetben az összes gyerek egészséges lenne (de hordozó).

Úgyhogy ez jó.


b) dominánsan öröklődő:

Ebben az esetben az anya genotípusa AA vagy Aa lehetne, az apáé pedig aa.

-AAXaa —> Aa, Aa, Aa, Aa —> ebben az esetben az összes gyerek beteg lenne, DE ha az anya nem AA, hanem Aa:

-AaXaa —> Aa, Aa, aa, aa —> elméletileg fele fele arányban születnének beteg és egészséges utódok.

Szóval ez is jó.


c) X kromoszómához kötött:

-ha két beteg x kromoszóma kell a betegség kialakulásához, akkor anya x*x*, apa pedig ugye xy.

Lány: mindenképpen x*x —> egészséges (hordozó)

Fiúk: mindenképpen x*y —> beteg (mert nekik csak egy x kromoszómájuk van, így kialakul a betegség)

-ha egy rossz x kromoszóma is elég a betegség kialakulásához, akkor anya lehet x*x* (ezt már levezettem) vagy x*x, apa nyilván marad xy. Utóbbi esetben:

Lány: lehet xx —> egészséges; vagy x*x —> beteg

Fiúk: lehet xy —> egészséges; vagy x*y —> beteg


Szóval, ha csak annyi a kérdés, amit feltettél, akkor az a válasz, hogy mindegyik lehetséges. Remélem tudtam segíteni. :)

2018. febr. 13. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!