Egy dobozban kek es piros golyok talalhatok. Veletlenszeruen, visszateves nelkul kiveszunk a dobozbol ket golyot. Annak a valoszinusege, hogy az elso golyo kek es a masodik piros 1/4 ,illetve annak a valoszinusege, hogy az elso golyo kek 1/3 . Valaszolj a kovetkezo kerdesekre:

(a) Hany kek es hany piros golyo volt a dobozban?

(b) Mennyi a valoszinusege annak, hogy a masodik golyo piros, tudva azt, hogy elsnek keket huztunk?



2018. febr. 16. 12:50
 1/5 anonim ***** válasza:

Van benne k db kék és p db piros.

Első golyónál annak az esélye, hogy kéket húzunk:


Jó eset / összes eset

k/(p+k) = 1/3


3k = p+k

2k = p


Vagyis a piros golyók száma 2x-ese a kéknek.


A másik állítás azt mondja, hogy első golyó kék, második piros:


2. húzásnál már eggyel kevesebb golyó van:

k/(p+k) * p/(p+k-1) = 1/4


Az első tag 1/3, a 2. tagban p = 2k-t be lehet írni:

1/3 * (2k)/(3k-1) = 1/4


8k = 3*(3k-1)

8k = 9k-3

k = 3


Vagyis van 3 kék és 6 piros golyó.


Ellenőrizzünk:

1. golyó kék, második piros:

1/3 * 6/8 = 1/3*3/4 = 1/4

2018. febr. 16. 12:57
 2/5 anonim ***** válasza:

Annak valószínűsége, hogy az első golyó kék: 1/3, tehát kék golyó / összes golyó = 1/3, tehát:


kék golyó: x

piros golyó 2x


Miután kihúztunk egy kék golyót a piros golyó húzásának valószínűsége (1/4) / (1/3) = 3/4, tehát ekkor a piros golyók száma háromszor annyi, mint a kékeké.


3 * (x-1) = 2x

3x - 3 = 2x

-3 = -x

x = 3

2018. febr. 16. 13:03
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon koszonom!
2018. febr. 16. 13:24
 4/5 A kérdező kommentje:

Lenne meg egy feladat...

Egy farmer 1000 meter hosszu keritessel rendelkezik es a Szamos egyik partjan akar elkeriteni egy teglalap alaku telket. A teglalap egyik oldala a folyo lesz, ezert a farmer ugy dont, hogy ehhez a szakaszhoz nem fog keritest hasznalni. Hatarozd meg a kert dimenzioit ugy, hogy a kozrezart terulet maximalis legyen!

2018. febr. 19. 19:45
 5/5 anonim ***** válasza:

Ez nem épp valszám, de parancsolj:


A telek 3 oldala:

a,a,1000-2a


A területe:


a*(1000-2a) = 1000*a-2a^2


Ez egy másodfokú kifejezés, aminek maximuma van.


Teljes négyzetté aakítás:

-2*(a^2-500) =

-2*[(a-250)^2-250^2] =

-2*(a-250)^2+2*250^2


Ennek maximuma a=250-nél van.


A téglalap oldalai:

250,250,500 m

(A folyónál lévő 4. oldal 500m szintén.)

2018. febr. 19. 21:23