Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kombinatorika - Hányféleképpen...

Kombinatorika - Hányféleképpen lehet a golyókat a fiókokba rakni?

Figyelt kérdés

Van f fiókunk és g golyónk (f és g páros). A fiókok megkülönböztethetőek de a golyók nem. Hányféleképpen lehet a fiókokba a golyókat betenni? Hányféleképpen lehet a fiókba betenni a golyókat, ha amelyik fiókba rakunk golyót, akkor abba legalább 2-t rakunk?


Sajnos nem nagyon megy a kombinatorika, így hiába próbáltam, nem megy. Az elsőre a válaszom f alatt a g volt, de nem volt jó.


2018. márc. 6. 09:02
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha nem megy a kombinatorika, akkor egyszerűbb feladatokkal kellene kezdeni.

Ha mégis ezzel akarsz foglalkozni, akkor próbáld meg a feladatot megoldani kis f-ekre és kis g-kre (például ha f és g is 2, akkor mennyi lehetőség van); ez azért jó, mert egyrészt le tudod számolni az összes megoldást, másrészt formálisan is meg tudod oldani, és ha a két megoldás ugyanazt az eredményt adja, akkor valószínűleg jó lesz a formális megoldás is.


Egyébként a megoldásod már csak azért sem jó, mert ha pl. 2 fiók és 4 golyó van, akkor a (2 alatt a 4) nem értelmezhető művelet, viszont egyértelmű, hogy ebben az esetben is elrakhatóak a golyók.


A formalizált megoldáshoz az ismétléses kombinációnak érdemes utánanézni, azon belül is a hozzá vezető gondolatmenet („gombócok és pálcikák”) a nagyon lényeges.

2018. márc. 6. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Én egyáltalán nem akarok kombinatorikával foglalkozni, de sajnos nem én döntöm el, hogy milyen feladatokat kell csinálnom.
2018. márc. 6. 09:55
 3/4 anonim ***** válasza:
De, ha jól sejtem, nem ez az első feladat, amit vesztek a kombinatorikán belül.
2018. márc. 6. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ez az (egyik) első házi feladat.
2018. márc. 6. 14:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!