Valaki segít ebben az oldatos kémiai számításos feladatban?


Hány cm3 98m/m%-os 1,84g/cm sűrűségű kénsavat kell vízzel hígítani ahhoz, hogy 500cm3 0,05 mol/dm3 koncentrációjú oldatot kapjunk?

Bele tudtam kezdeni, de folytatni nem tudom.



2018. szept. 28. 19:20
 1/3 anonim ***** válasza:

ezekre a számolásokra találták ki a keverési egyenletet.


Nem tudom mostanában miért nem tanítják !?


pedig tök egyszerű és teljesen logikus


a*x + b* y = (a+b)* z


Ahol:

"a" az egyik kiindulási anyag mennyisége. Lehet tömeg, vagy térfogat,de "b" és is ugyanabban a mértékegységben szerepeljen !


"x" az "a" kiindulási anyag koncentrációja. A mértékegység mindegy ( w%, V%...) de "y" és "z" is ebben legyen/lesz !


"b" a másik kiindulás anyag mennyisége


"y" a "b" kiindulási anyag koncentrációja


"z" a termék anyag koncentrációja


tehát a kapott adatokat át kell számolni valami közös mértékegységekre, pl.: cm3 és tömeg%. Ezeket már be lehet írni az egyenletbe.


Természetesen a víznek a koncentrációja (y=) 0% lesz , és a b lesz az ismeretlen.

2018. szept. 29. 08:40
 2/3 anonim ***** válasza:

Ehhez nem kell keverési egyenlet, a vízzel sem kell foglalkoznod. Két oldatod van, o1 és o2

o1: W1=98% és p1=1,84 g/cm^3

o2: V2=500cm^3 (=0,5 dm^3) és c2=0,05 mol/dm^3

A másodikból ki tudod számolni a kénsav anyagmennyiségét:

n=c*V=0,5*0,05=0,025 mol

Ezzel azonos az első oldatban lévő kénsav mennyisége is, mivel ez nem változik (hiszen az oldathoz csak víz kerül), azaz n1=0,025 mol. Innen ki tudod számolni a kénsav tömegét is, mivel tudod annak moláris tömegét (M) is.

m1=n1*M=0,025*98=2,45 g

Ez az oldat tömegének 98%-a. Innen az oldat "100 %-a" (azaz teljes tömege) -egyszerű egyenes arányossággal: mo1=2,5 g

Tudod a sűrűségét is, amivel megvan a kérdéses térfogat:

V1=mo1/p=2,5/1,84 V1=1,36 cm^3

2018. szept. 29. 16:02
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget.
2018. szept. 29. 22:55