Egy cég 10600 kg terméket gyárt az egyik évben. A második évben 410 kg-mal többet. Hogy kell ezt megoldani? Többi lent.


Egy cég 10600 kg terméket gyárt az egyik évben. A második évben 410 kg-mal többet.

a, Hány kg terméket kellene gyártani a következő évben, hogy ugyanannyival nőjön a termelés?

b, Hány kg terméket kellene gyártani a következő évben, hogy ugyanannyiszorosára nőjön a termelés?

Kérlek segítsetek. Értelmes válaszokat előre is köszönöm



2018. szept. 29. 12:57
 1/2 anonim ***** válasza:

A második évben 10600+410=11010 kg termék termelődött.


a) Magyarán az a kérdés, hogy ha az első évhez képest 410 kg-mal nőtt a termelés, akkor mennyit kell termelniük, hogy a második és a harmadik év között is 410 kg legyen a különbség? Válasz: 11010+410=11420 kg-ot.


b) Ehhez először meg kell nézni, hogy hányszorosára változott a második évben a termelés, vagyis a 10600-at mennyivel kell megszorozni, hogy a 11010-et megkapjuk? Erre az a válasz, hogy a 11010/10600 törttel kell szorozni, tehát ahhoz, hogy a harmadik évben is elmondható legyen, hogy a termelés 11010/10600-szorosára nőtt, meg kell szorozni a második évi adatot ennyivel, tehát 11010*(11010/10600)=~11435,8585 kg-nyit kell termelniük a harmadik évben, ehhez ~425,8585 kg-nyit kell termelniük.

(Ez egy kerekített megoldás, a pontos megoldás csak törtalakban adható meg;

11010*(11010/10600) = 11435 + 9100/10600, itt a tört egyszerűsíthető 91/106-ra, tehát az eredmény megadható 11435 + 91/106 alakban. Ehhez pontosan 425 + 91/106 kg-nyi terméket kell termelni.)

2018. szept. 29. 13:35
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a gyors választ:)
2018. szept. 29. 14:04