Nagyi befőttet tesz el télire.Minden üvegbe ugyanannyi szilva és barack kell hogy kerüljön.Legfeljebb hány üveget tölthet meg ha 180 szem szilva és 105 szem barack van?Egy üvegbe hány szem jutott a gyümölcsökből?

Előre is köszi


2018. okt. 28. 09:50
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha egy üvegbe 1-1 szem szilvát és barackot rak akkor legfeljebb 105 üveg befőttet rak el.
2018. okt. 28. 10:29
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Erre én is gondoltam csak túl egyszerűnek találtam így.
2018. okt. 28. 10:34
 3/5 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag az a kérdés, hogy melyik az a legnagyobb szám, amelyikkel a 180 és a 105 is osztható.

Az oszthatósági szabályokból tudjuk, hogy mindkét szám osztható 3-mal és 5-tel, ekkor 15 felé osztottuk a gyümölcsöket, így minden üvegbe 12 szem szilva és 7 szem barack került. A 12 és a 7 egyszerre már tovább nem osztható, tehát kész is vagyunk a feladattal.


Valószínűleg a tanár úgy kéri, hogy bontsd fel prímtényezők szorzatára, és abból állapítsd meg a legnagyobb közös osztót;


180|2

90|2

45|3

15|3

5|5

1, tehát 180=2^2 * 3^2 * 5


105|3

35|5

7|7

1, tehát 105=3 * 5 * 7


Valahogy úgy tanultátok, hogy a közös tényezőket kell a legkisebb hatványon összeszorozni; a 3 és az 5 közös, a legkisebb hatvány ezek közül a 3 és az 5, így a legnagyobb közös osztó: 3*5=15


Hogy az üvegekbe mennyi szem került a gyümölcsökből, úgy kapjuk meg, hogy ezzel elosztjuk a számokat, tehát 180:15=12 szem szilva és 105:15=7 szem szilva került.

2018. okt. 28. 10:44
 4/5 anonim ***** válasza:

"105:15=7 szem szilva került."


Mármint barack.

2018. okt. 28. 10:44
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm
2018. okt. 28. 10:48