Hogy kell ezeket megoldani? Százalék, arány. Többi lent.


1,Jutka 13. Szülinapjára 30 db lufival díszítik fel a buli helyszínét. A piros és a kék lufik aránya 3:2 volt. Hány db lufi van az egyes színekből?


2, Tóni 12 gombóc fagyit vett magának úgy, hogy az eper, pisztácia, csokifagyi aránya 1: 2 : 3 volt. Melyik fajtábol vette a legtöbbet, és hány gombóc volt.


3, Az őszi vásárban egy tréningruhát, egy pár cipőt és egy kabátot vásároltunk. Össz. 31800 forintot költöttünk. A cipő háromszor, a kabát nyolcszor annyiba került, mint a tréningruha.

Mennyit fizettünk a tréningruháert, a cipőert, és a kabátért?


Légyszi segítsetek



2018. dec. 3. 18:11
 1/3 anonim ***** válasza:

30 db lufi

3+2 = 5


30 / 5 = 6


3 * 6 = 18

2 * 6 = 12

12 + 18 = 30


a 2. próbáld meg ugyanígy


31800 = 1x + 3x + 8x

31800 = 12x

12x = 31800 /:12

x = 2650

2650 ft volt a tréningruha

8x * 2650 a kabát

3 * 2650 a cipő

2018. dec. 3. 18:54
 2/3 anonim ***** válasza:

piros:kék - 2:3 Azt jelenti, hogy 2 piros lufihoz 3 kék aránylik. Azaz 2+3 = 5 lufiból 2 piros, 3 kék.


1:2:3 arányban 1+2+3 = 6 egységből 1 ilyen, 2 olyan, 3 amolyan.


A % számításnál egyszerűbb kicsit a helyzet:

((arányosított elem számossága) / (összes elem számossága) )*100%.

Azaz 2:3 aránynál az összes elem számossága 5, az egyik vizsgált elem 2, a másik 3, tehát az egyik %-ban kifejezve: (2/5)*100% = 200/5% = 40%, a másik 3/5*100% = 300/5% = 60%. És mivel csak ezt a kettő teszi ki a teljes számosságot, ezért jön ki, hogy 40%+60% = 100% = 1 egész.


3. példa ugyan az csak szöveges. Összes számosság adott. 3:8:1 arány adott. Innentől számítható az 1ség az arányban és vissza szorozható az arányszámmal.


Remélem érthető volt és segített, de nem oldotta meg helyetted :)

2018. dec. 3. 18:56
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2018. dec. 3. 19:02