Grimlock kérdése:

Egy m tömegű test legurul egy R sugarú körről. Milyen távolság után szakad el a test a körtől? (a súrlódás zérus) képet csatolok!

[link]
2018. dec. 14. 13:39
 1/2 anonim ***** válasza:

Legközelebb ha képet linkelsz be, akkor ne 90 fokkal elfordítva scanneld be, hanem egyenesen!


A megoldás alapötlete: a mozgás differenciálegyenletét felírni nem tudod, mert még a deriválás, integrálszámítás sem megy, gondolom én.


Ezért kénytelen vagy az energiákból kiindulni, mert az még középiskolai szinten is működik.


Könnyen belátható, hogy a R sugarú kör felső tetőpontjától ha a test (amit most anyagi pontként modellezünk) H függőleges távolságra jut, úgy


v=gyök(2*g*H) sebességre tesz szert, zérus kezdősebesség esetén.

Egyszerű geometriai ismeretekből az is látható, hogy a függőleges egyenes és a kör középpontjából az anyagi pontba mutató vektor szöge


fi=arccos[(R-H)/R].


Az is látható, hogy ilyenkor a gravitációs erőnek az anyagi pont helyén az érintőre merőleges komponense mekkora. Nyilvánvalóan


N=m*g*cos(fi).


Innentől kezdve nyert ügyünk van, mert az elvállás határán az erőegyensúlyi feltétel miatt a centrifugális erőnek egyenlőnek kell lennie az N normálerővel, azaz:


m*v^2/R=N helyettesítve a fölső egyenleteket:


m*v^2/R=m*g*cos(fi)


Ide beírjuk még a v=gyök(2*g*H) képletet:


2*g*H/R=g*cos(fi)


ill. a cos(fi) képletét is:


2*g*H/R=g*[(R-H)/R]


Ebbe már csak egy ismeretlen van, a H, ezt kifejezed az egyenletből és beírod a számokat...

2018. dec. 14. 18:24
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat
2018. dec. 15. 09:11