Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mechanika feladat. Ki tudja a...

Mechanika feladat. Ki tudja a megoldást?

Figyelt kérdés

Adott egy R sugarú, félkör alakú függőleges síkú pálya, amely úgy képzelhető el, mint az xy koordinátarendszerben lévő

x^2+y^2=R^2 egyenletű körnek az x-tengely alatti része.


Ezen a pályán egy r<R sugarú korong tisztán gördülhet. A korongot zérus kezdősebességgel indítjuk, hogy annak súlypontja épp az x-tengelyen van.


A nehézségi erőtér hatására a korong periódikus mozgást végez.


Határozzuk meg a periódusidőt, ha a veszteségektől eletekintünk!


2018. dec. 16. 02:42
 1/7 A kérdező kommentje:
A feladat része, hogy a korong tömege m.
2018. dec. 16. 02:43
 2/7 anonim válasza:
Én tudom.
2018. dec. 18. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
És mi jött ki?
2018. dec. 18. 18:48
 4/7 anonim ***** válasza:

Ha a korong tömegeloszlása hengerszimmetrikus, és a tehetetlenségi nyomatéka c*m*r², akkor

Γ(¼)²·R·√((1 + c)/(πg(R – r))).

Ha a korong homogén tömegeloszlású, akkor c = ½, és az eredmény közelítőleg

9,0831 R/√(g(R – r)),

vagy (a sztenderd) g-t is beírva

AR/√(R – r), ahol A ≈ 2,90 s/√m.


Amúgy sima energiamegmaradás, remélem, nem számoltam el.

2019. jan. 25. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Mi az a nagy gamma? És hogyan jön ki az első képlet?
2019. jan. 25. 19:06
 6/7 anonim ***** válasza:

Az a Γ-függvény: [link]

Csak azért azzal írtam, mert gondoltam, közismertebb, mint a teljes elsőfajú elliptikus integrál, amivel

4·K(√2/2)·R·√((1 + c)/(g(R – r)))

jön ki.

[link]


Azt meg írtam, hogy az energiamegmaradásból jön ki. Én a kis korong elfordulását választottam általános koordinátának. Ezzel próbálkoztál? Nyilván a szögsebességre kell rendezni, és aztán integrálni.

2019. jan. 25. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Bocsánat, tegnap este fáradt voltam, és valahol elmaradt két tag a számlálóból. Helyesen

4·K(√2/2)·√((R – r + cR²/(R – r))/g) ≈

≈ 7,4163·√(((1 + c)*R² – 2rR + r²)/(R – r)/g),

ami sajnos nem olyan szép, az R²-et nem lehet kiemelni.


(((Még annyi, hogy apró (r ≪ R) golyóra (c = 0,4) a periódusidő A·√R, ahol A ≈ 2,80 s/√m. Ha valakinél van egy kicsi, tömör golyó, meg talál egy nagy, félgömb alakú kádat, akkor ezt a képletet tudja könnyen ellenőrizni.)))

2019. jan. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!