Hatátozd meg a^3+b^3+c^3-3abc értékét, ha (a+b) /c= (b+c) /a= (a+c) /b!?

2018. dec. 28. 22:15
 1/5 anonim ***** válasza:
34%
nulla
2018. dec. 29. 01:06
 2/5 anonim ***** válasza:

(a+b) /c= (b+c) /a= (a+c) /b ez azt jelenti hogy a = b = c


b es c helyere a-t helyettesitve 0-t kapsz

2018. dec. 29. 01:09
 3/5 anonim ***** válasza:

Triviális megoldás; ha a=b=c=/=0, akkor a feltétel teljesül, ekkor a kifejezés értéke 0.


Szóba jöhet még az, hogy csak valamelyik kettő egyenlő egymással, például a=b=/=0, ekkor ennek kell teljesülnie:


(a+a)/c = (a+c)/a = (a+c)/a, vagyis


(2a)/c = (a+c)/a, szorzunk a nevezőkkel:


2a^2 = ac + c^2, redukáljuk a bal oldalt 0-ra:


0 = ac + c^2 - 2a^2, írjuk át így a jobb oldalt:


0 = c^2 - a^2 + ac - a^2, az első két tagra használjuk az ismert azonosságot, a másik kettőből kiemeljük a-t:


0 = (c+a)*(c-a) + a*(c-a), így (c-a)-t is ki tudunk emelni:


0 = (c-a)*(c+a+a), vagyis


0 = (c-a)*(c+2a)


Egy szorzat értéke akkor 0, hogyha valamelyik tényezője 0, így


vagy c=a, ami nem lehet, mert akkor a=b=c, amit kizártunk

vagy c=-2a, ekkor ezt kell kiszámolnunk:


a^3+a^3+(-2a)^3-3*a*a*(-2a), ennek az eredménye is 0 lesz.


Ha mindhárom különbözik, akkor nem lesz megoldás; tegyük fel, hogy a<b<c, akkor a (b+c)/a értéke több, mint 2, ugyanezt az (a+b)/c nem tudja, mivel a 2-t nem haladja meg sose. Ugyanezt végig lehet zongorázni az összes feltevésre (tehát ha a<c<b, ha b<a<c, stb.).

2018. dec. 29. 01:15
 4/5 anonim ***** válasza:
A helyes megoldás a=b=c és a!=0 a wolframalpha szerint.
2018. dec. 29. 15:17
 5/5 anonim ***** válasza:
a wa ezt mondja: [link]
2019. jan. 2. 14:01