Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A pi olyan szám, hogy minden...

A pi olyan szám, hogy minden véges számsorozat előfordul a tizedestört alakjában? Vagy ezt még nem bizonyították be?

Figyelt kérdés

2017. okt. 14. 21:07
 1/3 anonim ***** válasza:
24%

Ezt a tulajdonságot úgy hívják, hogy normális szám:

[link]


"olyan valós szám, amelynek k-adostört (pl. tizedestört) alakjának számjegyei a végtelenségig véletlenszerűen váltakoznak"


A pi-t, normális számnak feltételezik, de nincs rá bizonyítás:


[link]

In particular, the digit sequence of π is conjectured to satisfy a specific kind of statistical randomness, but to date no proof of this has been discovered.


(matematikus nyelven az, hogy "feltételezik" azt jelenti, hogy az úgy van, csak nincs rá egzakt matematikai bizonyítás)

2017. okt. 14. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

köszi, érdekes, elolvastam, amit linkeltél, de nem egészen ugyanaz, amit kérdeztem


ha a pi ilyen lenne, akkor az egy példa lenne rá, de lehet nem normális példa is


én azt kérdeztem, hogy minden előfordul benne, de nem kell minden sorozatnak végtelen sokszor és megfelelő frekvenciával, azaz nem kell random legyen


normális számra létezik konstrukció, de nem triviális, nem is találtam leírva sehol, csak az eredeti bonyolult cikkekben nyilván, viszont amit én kérdezek arra esetleg lehet egyszerűbb konstrukció is

2017. okt. 15. 00:19
 3/3 dq ***** válasza:

> Ezt a tulajdonságot úgy hívják, hogy normális szám:


Nem. Ezt a tulajdonságot úgy hívják, ahogy meg van fogalmazva. Egyáltalán nem következik ebből a tulajdonságból hogy a szám normális lenne, te is könnyen konstruálhatsz ellenpéldát.


> (matematikus nyelven az, hogy "feltételezik" azt jelenti, hogy az úgy van, csak nincs rá egzakt matematikai bizonyítás)


wtf


- - - -


A piről nem tudjuk hogy minden véges számsorozat előfordul-e a tizedestört alakjában.

2017. okt. 16. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!