Mennyi az (a/b) ^2+ (b/a) ^2 összeg, ha az a és b pozitív valós számokra (1/a) - (1/b) - (1/ (a+b) ) =0 teljesül?


A)1

B)2

C)3

D)4

E)5

Indoklással légyszi!


2019. febr. 12. 15:40
 1/3 sharkxxx ***** válasza:

(1/a)-(1/b)-(1/(a+b))=0

Leegyszerítjük

(b^2-a*b-a^2)/(a*b^2+a^2*b)=0

0 akkor lehet az eredmény, ha a számláló is 0. (A nevező nem lehet 0, mert 0-val nem lehet osztani.)

b^2-a*b-a^2=0

Ezt kiszámoljuk a másodfokú megoldóképlettel.

b=-((sqrt(5)-1)*a)/2

b= ((sqrt(5)+1)*a)/2

A b-t behelyettesítjük ebbe:

x=(a/b)^2+(b/a)^2

x=(a/(-((sqrt(5)-1)*a)/2))^2+(-((sqrt(5)-1)*a)/2/a)^2

x=(sqrt(5)-1)^2/4+4/(sqrt(5)-1)^2

x=0.3819660112501+2.618033988749896

x=3

2019. febr. 12. 20:26
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2019. febr. 12. 20:39
 3/3 anonim ***** válasza:

(a/b)² + (b/a)² = ?

Ha

1/a - 1/b - 1/(a + b) = 0

************************

A feltétel

1/a - 1/b - 1/(a + b) = 0


Átrendezve

1/a - 1/b = 1/(a + b)


A bal oldal közös nevezőre hozva

(b - a)/ab = 1/(a + b)


A törteket eltüntetve

(b - a)(a + b) = ab


A bal oldal nevezetes szorzat

b² - a² = ab


Mindkét oldal osztva ab-vel

b/a - a/b = 1


Mindkét oldalt négyzetre emelve

(b/a)² - 2(b/a)(a/b) + (a/b)² = 1


A vegyes szorzat értéke 2

(b/a)² - 2 + (a/b)² = 1


Átrendezve kapjuk a bizonyítandó összefüggés értékét

(b/a)² + (a/b)² = 3

2019. febr. 13. 00:38