√ (2018*2019+ √ (2018*2019) ) < 2019? Ha x, y, z∈Q és xy+xz+yz= 2019, igazoljuk, hogy √ ( (x^ 2+2019) (y^ 2+2019) (z^ 2+2019) ) ∈Q
2019. febr. 15. 21:13
 1/2 anonim ***** válasza:
48%

(((Technikai apróság: lehetne, hogy a képleteket a megjegyzésbe írod, lehetőleg külön sorokba?)))


Az elsőre:

√(2018*2019 + √(2018*2019)) < 2019,

becsüljük felülről a bal oldalt, írjunk a második 2018 helyett 2019-et. Ugye így nyilván nagyobb számot kapunk:

√(2018*2019 + √(2018*2019)) < √(2018*2019 + √(2019*2019)) =

= √(2018*2019 + 2019) = √((2018 + 1))*2019 = √(2019*2019) = 2019.

2019. febr. 15. 21:22
 2/2 dq ***** válasza:
A másodikban a gyökjel alatt (x+y)^2 (y+z)^2 (y+x)^2 áll.
2019. febr. 15. 22:40