Hogyan kell megoldani ezt a kémia feladatot?


Egy réz-ezüst ötvözet összetételét határoztuk meg a következő módon:

Az ötvözet 2,41 grammját tömény salétromsavban feloldottuk, majd desztillált vizet adtunk

hozzá. A hígított oldatot elektrolizálni kezdtük. Az oldatban lévő összes fémion

leválasztásához 193 percre volt szükség. Az átfolyó áram átlagos sűrűsége ez alatt az

időtartam alatt 0,500 A volt. (Az áramkihasználást tekintheti 100 %-osnak.)

Számítsa ki, hogy milyen anyagmennyiség-arányban tartalmazta a fémeket az

ötvözet?



2019. márc. 18. 19:17
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen az ötvözet réztartalma x gramm, akkor az ezüsttartalom 2,41-x gramm. Ezeket váltsuk át molba az atomtömegek segítségével, így a réz x/63,55 mol, az ezüst (2,41-x)/107,9. Mivel az ezüst 1+, a réz 2+ ionokat képez, ezért az összes ezüst elektrolíziséhez vele megegyező molszámú elektron kell, a rézhez viszont kétszer annyi, tehát összesen kell 2x/63,55+(2,41-x)/107,9 mol elektron. Ha kiszámoljuk hány mol elektront használtunk fel az elektrolízishez, máris lesz egy egyenletünk x-re.


Faraday törvénye alapján Q=I*t, behelyettesítve Q=0,5*11580 (mert másodpercben kell az időt behelyettesíteni), ebből Q=5790 Coulomb. Tudjuk hogy 1 mol elektron töltése 96500C, tehát a mi esetünkben 5790/96500=0,06 mol elektron folyt az elektrolízis során.


2x/63,55 + (2,41-x)/107,9 = 0,06


Ezt már nem vezetném le, de kiszámoltam hogy x=1,70. A feladat elején mit neveztünk x-nek? Az ötvözet réztartalmát grammban, tehát az ötvözet 1,7 gramm rezet és 0,71 gramm ezüstöt tartalmaz. De a feladat anyagmennyiség-százalékot kérdez, ezért ezeket még átváltjuk molba, ez lesz 0,02675 mol réz és 0,00658 mol ezüst, ebből százalékot számolva adódik, hogy 80 n% a réz és 20 n% az ezüst, vagy ha még jobban a feladat által feltett kérdésre akarunk válaszolni, megfogalmazhatjuk úgy is, hogy a réz:ezüst anyagmennyiség-arány 4:1.

2019. márc. 23. 10:19