Érettségin számológép?

Figyelt kérdés
Középszintű történelem érettségin lehet használni számológépet? Megengedett segédeszköznek számít?

2019. márc. 30. 11:19
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
Aki diszkalkuliás, az elmegy a megfelelő időben a megfelelő bizottsághoz, ahol megkapja a megfelelő papírt, ezzel kérelmezi a mentességet, és ha van számolást igénylő feladat, ennek a részpontszámával csökkenteni fogják az elérhető maximális pontszámát (matematika helyett pedig más tárgyat választhat). De az is lehet, hogy fog kapni egyedi engedélyt a számológép használatára a törin. Ez nem ok rá, hogy mindenki számológépet használhasson.
2019. márc. 30. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
#8-as, tényleg légyszi, mutass már egy olyan feladatot, ahol van értelme a számológép használatának. Én már leérettségiztem, az összes visszamenő érettségit megcsináltam, mégsem jutott még csak eszembe sem, hogy ehhez kéne számológép. Legfeljebb forráselemzésben lehetnek statisztikai adatok, ahol rákérdeznek pl. Egy százalékos arányra, de az is benne van a forrásban,kiszámolni semmit nem kell, csak értelmezni.
2019. márc. 30. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
Ha a matekban az 50 grammos csoki 86%-ának kiszámolásához kellhet, akkor a töriérettségin is egy igaz-hamis állításhoz is kellhet.
2019. márc. 30. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

2014. május, 11-es feladat. Itt jó tisztában lenni a matematikával, ha valaki nem képes szemre megállapítani vagy nincs jó matematikai érzéke, akár meg is lehetne engedni.

Nem mondom, hogy feltétlenül szükség van rá, csak azt, hogy a kérdezőt nem kell feltétlenül hülyének nézni, mert vannak (minimális) számolási tudást igénylő feladatok a töriben.

A matek középnek az első részében pedig csak minimális számolás van, például azt nem értem, hogy oda akkor miért engedik meg. Ha nem fejben, akkor írásban biztosan ki lehet számolni.

2019. márc. 30. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
Az ilyenekről beszéltem..forráselemzésnek hívják, és nem kell ehhez számológép egyáltalán...egyrészt azért mert marha fölösleges, másrészt pedig 1 pontról beszélünk. Mellesleg aki ezt ránézésre nem tudja megválaszolni, az jó eséllyel kiszámolni sem fogja tudni. Mindegy igazàból nekem, de ez akkoris nagy hülyeség.
2019. márc. 30. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
Engem igazából nem érint, mert ki tudom számolni. Viszont néhány esetben néhány embernek kifejezetten segíthet.
2019. márc. 30. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

"Lehet olyan feladat, hogy van egy oszlopdiagram, és állítások vannak felsorolva alatta. [...] Egyébként érettségi évében vagyok, elég sok feladatsort láttam már, csak tudom, hogy miről beszélek."

Ezt írtad, ennek ellenére még egyet sem tudtál felmutatni, csak pampogsz azon, hogy matekon engedélyezett a számológép használata. És ez pontosan hogyan is indokolja azt, hogy történelmen is használni lehessen a számológépet? Hát nehogymár egy oszlopdiagram értelmezéséhez számolni kelljen. Értem, hogy ha mondjuk Európa össztermelésére kérdez rá a feladat, de a diagramon csak országokra lebontva vannak az adatok, akkor össze kell adni a számokat, de ez körülbelül 1. osztályos matek tudást igényel, nem számológépet.

2019. márc. 30. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
Különben a kérdés feltevője is hozzászólhatna, hogy mire szeretné történelmen használni a számológépet, mert az a sanda gyanúm, hogy csak trollkodásból tette fel a kérdést, mivel azóta se kép se hang.
2019. márc. 30. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Hát basszus. Az oszlopdiagramon vannak oszlopok, és az a kérdés, hogy melyiken haladja meg 10%-kal az előző adatot az aktuális. Ezt vagy szemre oldja meg valaki, vagy pedig kivonja a felsőből az alsót, és kiszámolja a növekedés mértékét. Ennél durvábbak a matekom sincsenek az első részben, ahol megkérdezik, hogy kedd után 100 nappal milyen nap van, meg ki kell tudnod számolni a négyetes oszlop területét, esetleg a sinx=0 egyenlet megoldását a ]0;4] tartományon. Ezek közül semelyikhez sem kell számológép, mégis megengedik. Csak ezt kifogásoltam.
2019. márc. 30. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

Belinkelem, mert azért csak unalmas folyton végigkattintgatni az oktatas.hu-t: [link]


> „2001-ben gazdaságának növekedése lassabb volt az akkori EU átlagánál.”

Azaz ki kell választani azt a szürke oszlopot a 2001-es szám felett, ami alacsonyabb, mint a fekete.

> „Az ábrázolt időszakban volt olyan év, hogy gazdasága az előző évihez képest több mint 10%-kal nőtt.”

Meg kell nézni, milyen színű az az oszlop, amelyik a 110-zel címkézett vízszintes vonal fölé nyúlik.

> „2007-ben lassult a gazdasági növekedése.”

Ki kell választani, hogy melyik (nem fekete) oszlop alacsonyabb a 2007-es szám felett, mint a 2006-os felett. (Amúgy akárhogy nézem, nem csak Magyarország, hanem Csehország oszlopa is kisebb lett, még ha csak pár tized százalékkal is… Elrontották?)

> „Az ábrázolt időszakban sosem csökkent a gazdasági teljesítménye.”

Ki kell választani azt a színt, aminek az oszlopa mindig a 100-as vonal fölé nyúlik. (Tekintve, hogy 2009-ben Lengyelország kivételével mindegyik bőven 100 alatt van, ez sem egy nagy cucc.)


Hol kellett itt akárcsak KIVONNI? Ne mondjátok, hogy úgy hasonlítjátok össze két oszlop magasságát (aminek látjátok, hol a teteje; és fixen adott az alja), hogy kivonjátok őket egymásból, és megnézitek az előjelét. Elképzelni nem tudom, hogy itt bárhogy szükséges lehet a számológép, inkább csak nehezítene (ennél a feladatnál egészen biztosan). Vagy komolyan, megy feléd egy benga állat, és úgy döntöd el, hogy futsz-e vagy ütsz, hogy kivonod a magasságát a sajátodból, és ha negatív, akkor futsz? Ha meg nincs számológéped, akkor lever?


> „Hát nehogymár egy oszlopdiagram értelmezéséhez számolni kelljen.”

Lehet olyat, csak töriérettségin nem adnak. Például lehetne kérdés, hogy hányszorosára növekedett az országok „gazdasági teljesítménye” 2002 és 2008 között, és akkor jól jönne a számológép.

> „Az oszlopdiagramon vannak oszlopok, és az a kérdés, hogy melyiken haladja meg 10%-kal az előző adatot az aktuális.”

Ilyen kérdés nem volt. Csak olyan, hogy hol nyúlik a 110 fölé.

2019. márc. 30. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!